Nowy numer 04/2020 Archiwum

"Pamięć i tożsamość" lekturą?

Czy licealiści będą mieli w kanonie lektur książkę Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”? Wniosek w tej sprawie chce złożyć do Ministerstwa Edukacji Narodowej kielecki KIK.

„Nie spodziewamy się, żeby nasz wniosek przeszedł natychmiast, ale zamierzamy składać go do skutku – zapowiada Małgorzata Sołtysiak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach.

Jej zdaniem, papieska książka dotyczy wszystkich najważniejszych spraw moralnych, historycznych, narodowych, które powinni przemyśleć młodzi Polacy”. Podkreśla też jej aktualność i „wagę w zakresie kluczowych kwestii dla Polski”.

Książkę „Pamięć i tożsamość” wprowadził na listę lektur w szkołach ponadgimnazjalnych minister edukacji, Roman Giertych. Wycofała ją później minister Katarzyna Hall.

Sołtysiak poinformowała również, że we współpracy z Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego KIK zorganizuje w połowie roku konferencję „Ład społeczny i moralny według bł. Jana Pawła II”.

Rok 2011 kielecki KIK zamierza podsumować dużym sympozjum naukowym „Błogosławiony Jan Paweł II Wielki i Jego testament dla rodaków”. Charakter konferencji, dobór tematów i prelegentów organizatorzy uzależniają od sytuacji w Polsce.

„Tematy zostaną dobrane pod kątem albo naszej pracy nad realizacją spuścizny nauczania Papieża, albo w kierunku «pokrzepienia serc». Wszystko zleży od tego, jak wypadną wybory i co wtedy dla Polaków będzie najważniejsze” – uważa Sołtysiak.

Kielecki oddział KIK liczy ponad 50 osób, ok. 30 pracuje – w ocenie rady programowej – aktywnie. Są wśród nich pracownicy naukowi, lekarze, prawnicy, pedagodzy, dziennikarze i – nieliczni – przedsiębiorcy.

 

« 1 »
  • Adois
    27.04.2011 17:00
    Czy obecni licealisci beda rozumieli tresc ksiazki??? Skoro nie czytaja lektur latwiejszych.Maja problemy z przeczytaniem tekstu,wola opracowania i streszczenia.Nie przesadzajmy.Przed laty nie wielu maturzystow wybieralo na maturze temat z wierszem.Bo jak mowili za duzo trzeba myslec.Skoro nie czytaja nawet polskich nooblistow i nie znaja èpolskich tworcow i ich dziel nie mysle aby pojeli tresc ksiazki JPII
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama