Nowy numer 15/2020 Archiwum

Czy Papież lubił czekoladę?

Dzieci z telewizyjnego programu katolickiego dla najmłodszych "Ziarno" przeprowadziły wywiad z kard. Stanisławem Dziwiszem o papieżu Janie Pawle II.

Książkowy zapis tego spotkania zatytułowany "Ale dali szkołę!" wyda w tym miesiącu krakowska oficyna Biały Kruk. Fragmenty rozmowy zostaną także zaprezentowane w telewizyjnym programie przed majową uroczystością beatyfikacji Jana Pawła II.

Jak poinformował PAP wydawca i opiekun merytoryczny publikacji Leszek Sosnowski, w wywiadzie padają pytania, których nikt wcześniej krakowskiemu metropolicie nie zadał, bo tym razem pytają dzieci.

Dzieciom z "Ziarna" nie narzucono tematycznych ograniczeń, więc z właściwą dla ich wieku bezpośredniością zapytały m.in. o to, czy Papież lubił czekoladę, czy rozmawiał przez komórkę, gdzie jeździł na wakacje i czy obawiał się dentysty. Ale potrafiły też zapytać o rzeczy ważne i poważne m.in.: jak często się modlił, dlaczego dokonano zamachu na polskiego papieża, czy bardzo cierpiał, czy Ojciec Święty bał się śmierci.

Tytuł książki wziął się z anegdoty, którą przytoczył w niej kard. Dziwisz: "Niebawem po wyborze poproszono mnie, żebym przyszedł do nowego papieża. Pierwsze spotkanie odbyło się w prowizorycznej jadalni, gdzie nowy papież spożywał kolację wraz ze wszystkimi kardynałami, którzy uczestniczyli w konklawe. Gdy tam wszedłem, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Jean-Marie Villot podprowadził mnie do Ojca Świętego. Jan Paweł II wstał od stołu i bardzo serdecznie się ze mną przywitał, uśmiechnął i powiedział: +Ale dali szkołę!+" - opowiadał metropolita krakowski.

112 stronicową książkę wzbogacono o archiwalne zdjęcia Adama Bujaka i Arturo Mariego, pokazujące Jana Pawła II w przeróżnych sytuacjach. Z kolei krakowski fotoreporter Wacław Klag towarzyszył z aparatem małym dziennikarzom podczas ich wizyty u kard. Dziwisza na Franciszkańskiej 3.

Jak wspomina Sosnowski, z pomysłem wywiadu z kard. Dziwiszem wystąpiła autorka telewizyjnego "Ziarna" red. Lidia Lasota.

"Początkowo byłem nawet dość sceptycznie nastawiony, w ogóle nie byłem pewien, czy kardynał Dziwisz będzie chciał rozmawiać o wielkim papieżu, o wielkim pontyfikacie - z dziećmi. Nie wiem, czy się wahał, czy nie, w każdym razie zgodził się. I to nie na krótkie rozmowy wystarczające dla telewizyjnego programu, ale na kilka sesji potrzebnych, by powstała książka. Odpowiedział w końcu na około sto pytań" - dodał.

Pytania opracowano wspólnie, a zadawał je - oprócz samych dzieci - także "ziarnowy" ksiądz Łukasz Piórkowski."Chodziło o to, by nie powstała zabawka, czy gadżet papieski, ale wartościowa książka, choć oczywiście w formie dziecięcej" - zaznaczył Sosnowski.

Kardynał Dziwisz - według wydawcy - wywiązał się ze swego zadania idealnie; obok różnych ciekawostek wzbudzających zainteresowanie najmłodszych czytelników, w książce pojawiło się w bardzo przystępnej formie wiele konkretnych wiadomości o życiu i zwyczajach Ojca Świętego. Niektóre z nich publikowane są po raz pierwszy.

« 1 »

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama