Nowy numer 39/2023 Archiwum

Prezydent Novak: premier obiecał mi, że nie będziemy przeszkodą w przystąpieniu Szwecji do NATO

Premier Viktor Orban obiecał mi, że Węgry nie będą przeszkodą w przystąpieniu Szwecji do NATO. Członkostwo tego kraju nie jest sprzeczne z naszymi interesami i dlatego je popieram, tak jak poparliśmy członkostwo Finlandii - powiedziała w wywiadzie dla portalu 24.hu prezydent Węgier Katalin Novak.

Szefowa państwa dodała, że byłaby zadowolona, gdyby parlament już ratyfikował przystąpienie Szwecji do NATO, jednak uznaje "suwerenne prawo Zgromadzenia Narodowego do podjęcia decyzji w tej sprawie".

Parlament Węgier wciąż nie rozpatrzył czekającego od lata 2022 roku wniosku Szwecji o akcesję do NATO. Jako powód przytaczane są napięte stosunki między Sztokholmem a Budapesztem w związku z krytykowaniem przez szwedzkich polityków wewnętrznych stosunków na Węgrzech. W marcu posłowie węgierscy zagłosowali za przyjęciem do Sojuszu Finlandii.

Prezydent została zapytana o głośne ułaskawienie w przeddzień kwietniowej wizyty papieża Franciszka na Węgrzech skrajnie prawicowego aktywisty Gyorgya Budahazy'ego, skazanego za terroryzm. Brał on m.in. udział w atakach na domy polityków rządzącej w latach 2006-2010 lewicowej koalicji.

Według Novak ułaskawienie nie było decyzją polityczną, a aktem miłosierdzia, związanym z papieską wizytą. "Watykan został oczywiście poinformowany o podjętej decyzji" - powiedziała prezydent.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast