Nowy numer 39/2023 Archiwum

Codex Manesse wpisany na listę UNESCO

Codex Manessa to najważniejszy zbiór średniowiecznej poezji niemieckiej spisany na pergaminie i bogato zilustrowany w latach 1305 – 1340. Właśnie został wpisany na listę UNESCO.

Codex Manesse został stworzony w XIV wieku i znany ze 134 pięknych miniatur. 

Znany również jako „Wielka Heidelberska Księga Pieśni” – Codex Manesse jest uważany za jedną z najsłynniejszych ksiąg na świecie i jest dostępny cyfrowo.

Rękopis zawiera m.in. misternie wykonane ilustracje średniowiecznego życia dworskiego.

Główna część Codex Manesse powstała około 1300 roku w Zurychu – przypuszczalnie na polecenie Rüdigera Manesse i jego syna Johannesa. Autorami zebranych w księdze utworów są szlachetnie urodzeni muzycy i poeci liryczni zwani minnesingerami. Rękopis zawiera 426 arkuszy pergaminu z obustronnymi inskrypcjami. W sumie zawiera teksty 140 poetów, ok. 6000 wersetów. 

Dokładne okoliczności powstania Codex Manesse nie są znane. Udokumentowano, że rękopis był w posiadaniu elektorów heidelberskich od początku XVII wieku. W 1888 r. powrócił do Heidelbergu w ramach skomplikowanej wymiany francusko-angielsko-niemieckiej.

Kodeks jest obecnie przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej w Heidelbergu.

„Biblioteka Uniwersytecka w Heidelbergu posiada bogate i cieszące się dużym uznaniem zbiory historyczne, a najcenniejszym z nich jest Codex Manesse” — przytacza słowa prof. dr Bernhard Eitel, rektor Uniwersytetu w Heidelbergu, portal medievalists.net. Profesor zaznacza również, że wpisanie Codex Manesse na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wyrazem uznania dla znaczenia tego wyjątkowego świadectwa z przeszłości. Zwrócił uwagę, że digitalizacja „Wielkiej Heidelberskiej Księgi Pieśni” umożliwia każdej zainteresowanej osobie przeglądanie, strona po stronie, wielowiekowego manuskryptu z delikatnymi rysunkami.

Bogaty format Codex Manesse ma wyjątkową jakość artystyczną. Przed tekstami umieszczono 137 kolorowych, całostronicowych miniatur. Przedstawiają one wyidealizowane portrety poetów zaangażowanych w czynności dworskie.

„Ilustracje miały światowy wpływ na obraz europejskiego średniowiecza i dokumentują wizualną reprezentację tego okresu” – podkreśla profesor Bernd Schneidmüller, znawca historii średniowiecza z Uniwersytetu w Heidelbergu. Najstarsze teksty pochodzą z połowy XII wieku. Według historyka czyni to rękopis jednym z kluczowych wytworów literatury i kultury okresu Hohenstaufen.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast