Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Wyróżnieni "Wawrzynami Lekarskimi"

Dwaj nestorzy śląskiej medycyny, profesorowie Władysław Nasiłowski i Franciszek Kokot, zostali uhonorowani "Wawrzynami Lekarskimi" - najwyższymi regionalnymi wyróżnieniami tego środowiska. To dowód uznania dla ich pracy i postawy życiowej.

Prof. Nasiłowski, który w ubiegłym roku świętował 85-lecie urodzin i 60-lecie pracy zawodowej, należy do najważniejszych postaci polskiej medycyny sądowej. 81-letni prof. Franciszek Kokot należy do najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych.

Prof. Nasiłowski odebrał nagrodę podczas obradującego w sobotę w Katowicach 30. Okręgowego Zjazdu Lekarzy. Prof. Kokot przyjął wyróżnienie śląskich lekarzy dzień wcześniej w Warszawie, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Internistycznego.

Przedstawiciele śląskiego samorządu lekarskiego podkreślali, że nagradzając obu naukowców nie tylko doceniają ich wiedzę i wieloletnią praktykę zawodową, ale także postawę życiową i etyczną.

"Obydwaj profesorowie to nie tylko niekwestionowane autorytety medyczne, ale także wzory etyczne; nauczyciele i mistrzowie dla kolejnych pokoleń lekarzy. Prof. Nasiłowski należy do współautorów obowiązującego kodeksu etyki lekarskiej" - powiedziała rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej, Anna Zadora-Świderek.

Prof. Władysław Nasiłowski, anatomopatolog, to jeden z nestorów polskiej medycyny sądowej, ceniony współtwórca tzw. śląskiej szkoły tej dyscypliny, wykładowca etyki lekarskiej. Jest byłym przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach.

Prof. Franciszek Kokot to wybitny nefrolog i endokrynolog. Jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki.

"Wawrzyny Lekarskie" przyznawane są od 2007 r. Pierwszym laureatem tego wyróżnienia był twórca reaktywowanego samorządu lekarskiego na Śląsku, dr Zygfryd Wawrzynek. Wśród nagrodzonych jest też obecny wiceszef Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Janusz Skulich, który dowodził akcją ratowniczą po zawaleniu hali Międzynarodowych Targów Katowicach w styczniu 2006 roku.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama