Nowy numer 27/2020 Archiwum

Otwarto apartamenty papieskie

Wierni z całego kraju zwiedzają otwarte w sobotę rano w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II apartamenty papieskie w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska). Papież przebywał w sanktuarium od 6 do 8 czerwca 1999 r.

Podczas pielgrzymki ofiarował Matce Bożej Licheńskiej jako wotum różaniec i kielich z pateną. Pobłogosławił budowaną wtedy bazylikę. Po mszy św. poleciał śmigłowcem do Bydgoszczy i Torunia, a wieczorem wrócił na nocleg do Lichenia.

Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku, w różne rocznice. W niezmienionym stanie zachowano pokój dzienny, kaplicę i sypialnię. Jedynie pomieszczenie, które pełniło w czasie pielgrzymki rolę jadalni, zostało przekształcone w papieską bibliotekę.

Zgromadzono w niej medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek. Można obejrzeć również dary, które papież pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.

Jest też kremowa mitra (papieskie nakrycie głowy), ufundowana Janowi Pawłowi II przez księży marianów z USA. Licheń zawdzięcza ją kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, którego gospodarze sanktuarium, księża marianie, poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątki po papieżu.

Wieczorem zostanie odprawiona msza św., podczas której pielgrzymi będą dziękować za życie i bliski już dar beatyfikacji Jana Pawła II. Wieczorem wierni odśpiewają Apel Maryjny i przejdą w procesji pod pomnik papieża. Odśpiewają tam "Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki.

Apartamenty można zwiedzać do godz. 17.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama