Nowy numer 46/2018 Archiwum

Watykan przejrzysty finansowo

Od dziś w Watykanie obowiązuje nowe prawo zapobiegające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zostało ono wprowadzone na mocy motu proprio Benedykta XVI z 30 grudnia ubiegłego roku. Ma ono chronić Watykan i Stolicę Apostolską przed nadużyciami finansowymi, a także wprowadzić w tym względzie najwyższe standardy przejrzystości finansowej, respektowane przez instytucje europejskie i międzynarodowe.

Nowe prawo dotyczy zarówno wszystkich instytucji watykańskich, w tym banku (IOR), jak i osób prywatnych. W związku z tym każdy, kto posiada w gotówce ponad 10 tys. euro, musi składać deklaracje przy przekraczaniu granicy Państwa Watykańskiego. Nad przestrzeganiem nowego prawa będzie czuwać żandarmeria watykańska oraz powołany już urząd kontroli finansowej. Kierownictwo tej nowej instytucji nawiązało kontakt z europejskimi i światowymi instytucjami w celu uzyskania oficjalnej aprobaty dla przyjętych w Watykanie rozwiązań. W wydanej dziś nocie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zwraca się uwagę na znaczenie moralne i duszpasterskie nowego prawa. Jest to świadectwo miłości w prawdzie, pojmowanej jako budowanie sprawiedliwego i uczciwego współistnienia – czytamy w watykańskim komunikacie.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy