GN 28/2018 Archiwum

Populacja UE coraz starsza

Europejczycy żyją dłużej i zdrowiej; liczba 60-latków (i starszych) rośnie o 2 mln każdego roku. Wolno, ale też rośnie liczba urodzeń, w tym w Polsce. Rozwodzą się cztery na 10 małżeństw w UE - donosi opublikowany w piątek raport o demografii KE i Eurostatu.

Raport potwierdza znane trendy, że populacja UE się starzeje. Obecnie 80-latkowie (i starsi) stanowią 4 proc. społeczeństwa - w 2060 będzie to 12 proc.

Oczekiwana długość życia rośnie o około 2-3 miesiące każdego roku. W 2009 roku dla kobiet wynosiła 82,4 lata, a dla mężczyzn 76,4. W Polsce, odpowiednio 80,1 oraz 71,5. Najdłużej żyją Hiszpanie, Francuzi, Włosi i Szwedzi - mężczyźni ponad 80 lat, a kobiety ponad 85.

Jednocześnie znacząco spada populacja w czterech krajach członkowskich (Bułgaria, Litwa, Łotwa i Rumunia), gdzie nie tylko rodzi się mniej ludzi niż umiera, ale też wiele osób wyjeżdża. "Populacja krajów Europy Środkowej starzeje się obecnie powoli, ale to zjawisko bardzo przyspieszy od lat 2030-2040 i stanie się najstarsza w UE (przodować ma Słowacja)" - stwierdza raport.

Teraz najstarsza populacja w Unii jest w Niemczech i Włoszech, gdzie średnia wieku wynosi odpowiednio 44,2 i 43,1 lata. Zdecydowanie najmłodsi są Irlandczycy - ze średnią 34,3 lata. W tym kraju rodzi się też najwięcej dzieci.

Powolny, ale jednak wzrost wskaźnika urodzeń jest pozytywnym trendem w całej UE. Wzrósł on z 1,47 w 2003 roku do 1,6 w 2009. Jednakże, by zapewnić wymianę pokoleń powinien wynosić 2,1 dziecka na kobietę. Najwyższy jest w Irlandii (ponad 2 na kobietę) i we Francji (1,98), a najniższy na Łotwie, na Węgrzech i w Portugalii (tylko około 1,3).

W Polsce, tak jak w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie liczba urodzeń znacznie spadała od końca lat 90., ostatnio znowu obserwowany jest wzrost wskaźnika urodzeń (w Polsce z 1,22 w 2003 roku do 1,40 w 2009).

Raport pokazuje też, że populacja Europy rośnie z powodu imigracji. Co roku 1-2 mln obywateli spoza UE przeprowadza się do krajów unijnych. Do 2060 roku proporcja imigrantów i ich potomków w populacji UE podwoi się.

"Dramatycznie", jak ocenia raport, zmienia się także typ rodzin w UE. Liczba małżeństw spada, podczas gdy liczba rozwodów i narodzin dzieci pozamałżeńskich rośnie. Średnio w UE są cztery rozwody na dziesięć małżeństw, a ponad jedna trzecia narodzin jest poza małżeństwami.

Europejczycy znacznie częściej przemieszczają się w obrębie UE. Jeden na pięciu respondentów najnowszego Eurobarometru (także opublikowany w piątek) pracował bądź studiował w innym kraju UE, mieszkał z partnerem z innego kraju, bądź posiada jakąś własność za granicą. Jeden na dziesięciu obywateli UE planuje przeprowadzić się do innego kraju członkowskiego w ciągu najbliższych 10 lat.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama