Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kościół wznawia dialog

Kościół katolicki na Filipinach wznowił rozmowy z rządem na temat ustawy o kontroli urodzeń. Wczoraj z prezydentem Benigno Aquino III spotkali się tamtejsi biskupi.

Inicjatorem spotkania była strona rządowa. W rozmowach skupiono się na tym co wspólne – podkreślił rzecznik prasowy prezydenta Filipin. Szczegółowo omówiono propozycje zajęć szkolnych z tzw. wychowania seksualnego oraz wskazania dotyczące wieku uczniów, którzy mają w nich uczestniczyć.

Rozmowy strony kościelnej z rządową były uprzednio przerwane po tym, jak prezydent zdecydował się na promowanie kontrowersyjnego projektu, ocenianego przez katolików jako proaborcyjny. Ustawa jednak nie zyskała większości w parlamencie. Prezydent zdecydował się wtedy na wznowienie dialogu z Kościołem. Miejscowi komentatorzy podkreślają, że ustawa o kontroli urodzeń jest fikcyjnym lekarstwem na realne bolączki Filipin. Zamiast niej rząd powinien zastanowić się nad rozwiązaniem konkretnych problemów rodzin borykających się z odwieczną biedą. Natomiast w szkołach winno się zatrudnić więcej zwykłych nauczycieli, a nie seks-edukatorów. Filipińskie szkoły państwowe są bowiem tradycyjnie niedoinwestowanie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama