Nowy numer 5/2023 Archiwum

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

Obrzędom zbiorowego pochówku 37 dzieci nienarodzonych i utraconych przewodniczył na cmentarzu w Brześciu Kujawskim bp Wiesław Mering.

Są to płody martwo urodzone w skutek poronień, których rodzice lub opiekunowie prawni nie odebrali zwłok i wyrazili zgodę na pochówek zbiorowy.

- Dziecko poczęte i nienarodzone ma tę samą godność, co osoba urodzona, godność, której nikt nie ma prawa nadać ani odebrać – powiedział biskup włocławski. Hierarcha podziękował zgromadzonym za świadectwo o godności i świętości każdego ludzkiego życia, dawane przez udział w obrzędzie pochówku nienarodzonych dzieci. Przypomniał także, że nie można odbierać żadnej ludzkiej istocie, niezależnie od momentu rozwoju, miana osoby ludzkiej.

Przy mogile pochowanych dzieci stanął krzyż z napisem „dzieci nienarodzone i utracone”. Jak podkreślił ks. Ireneusz Juszczyński, proboszcz parafii w Brześciu Kujawskim, ich grób ma stać się miejscem modlitwy i refleksji dla tych rodziców, którzy utracili swoje dzieci, ale też i miejscem zadumy nad nienaruszalną wartością ludzkiego życia dla tych, którzy ją negują.

Podczas obrzędu pochówku bp Mering przypomniał zebranym teologię chrztu świętego, w tym chrztu pragnienia. Podkreślił prawo dzieci nienarodzonych i utraconych do chrześcijańskiego pogrzebu i wyznał wiarę w ich zmartwychwstanie.

Pogrzeb zorganizował ks. Marek Kryska, kapelan włocławskiego szpitala wraz z proboszczem parafii w Brześciu Kujawskim przy wsparciu Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i duszpasterstwa rodzin diecezji włocławskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy