Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sejm wznowił posiedzenie

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zapoznają się m.in. z informacją ministra sportu z realizacji przedsięwzięć Euro 2012, a także wysłuchają informacji bieżącej w sprawie skutków wejścia Polski do paktu na rzecz konkurencyjności.

Pakt Euro Plus szefowie państw i rządów "27" przyjęli na marcowym szczycie w Brukseli. Zakłada on zbliżanie narodowych polityk gospodarczych i jest pokłosiem pomysłów zaprezentowanych przez Francję i Niemcy, by w odpowiedzi na kryzys zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.

Pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i Polska zdecydowała się do niego dołączyć. Premier Donald Tusk mówił, że to decyzja polityczna, by pozostawać w głównym nurcie UE, zwłaszcza w perspektywie przyjęcia euro przez Polskę. "Nasze uczestnictwo w Pakcie Euro Plus nie oznacza zobowiązań o charakterze finansowym - powiedział. - Dla nas obecność w tym pakcie jest neutralna, jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, bo nie stawia szczególnych wymagań".

Posłowie będą też dziś zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących; pytania dotyczą m.in. "dramatycznej sytuacji rolników w kraju" na przykładzie województwa łódzkiego, planów rozwoju energetyki jądrowej, czy wysokich cen paliw na stacjach benzynowych.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama