Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ważne przed beatyfikacją

Do beatyfikacji w Wiecznym Mieście przygotowują się wszystkie służby. Dla pielgrzymów polskich uruchomiona będzie specjalna infolinia pod numerem 060606.

Język polski będzie jednym z czterech języków, w którym otrzyma się pomoc dotyczącą pobytu w Rzymie. Do dyspozycji uczestników beatyfikacji Jana Pawła II będzie poza tym ponad 2,5 tys. wolontariuszy, których zadaniem ma być ułatwianie życia pielgrzymom. Organizatorzy podkreślają, że koszty beatyfikacji pokryją w znacznej części ofiarodawcy prywatni, a w związku z kryzysem ekonomicznym nie proszono o specjalne fundusze strony włoskiej. Część kosztów pokryją też sponsorzy, którzy chcą zainteresować pielgrzymów różnymi inicjatywami dodatkowymi.

Organizatorzy podkreślają, że najlepszym środkiem lokomocji w czasie trzydniowych uroczystości będzie transport miejski. By z niego korzystać, wystarczy nabyć JP2PASS za 18 euro. Wtedy można jeździć autobusami i metrem przez trzy dni, od pierwszego skasowania karty. W nocy z soboty na niedzielę Wikariat Rzymski organizuje białą noc kościołów. Świątynie w centrum Wiecznego Miasta pozostaną otwarte dla pielgrzymów przez całą noc.

Z okazji beatyfikacji przewidziano wydanie specjalnego znaczka pocztowego i produktów numizmatycznych. Poczta włoska 29 kwietnia wprowadzi do obrotu znaczek z okazji beatyfikacji Papieża Polaka. Podobnie mennica włoska przygotowała wykonany w trzech kruszcach medal okolicznościowy z Janem Pawłem II. Organizatorzy nadal zapraszają pielgrzymów o różnej grubości portfela. Przewidziano bowiem noclegi i wyżywienie z myślą o najuboższych. Władze Rzymu jeszcze raz przeprosiły za spekulacje cenami noclegów w związku z beatyfikacją. Strona watykańska omowi kolejne szczegóły związane z beatyfikacją 5 kwietnia na konferencji prasowej.

Do beatyfikacji przygotowują się też polscy dziennikarze. 18 z nich przybyło właśnie do Rzymu na tygodniowe szkolenie.

„Chodziło nam o to, by pisząc o Papieżu, mieli informacje z pierwszej ręki – mówi jeden z organizatorów szkolenia, Tomasz Królak. – Chcieliśmy dać dziennikarzom, którzy zajmują się problematyką Kościoła, jeszcze jedną możliwość zetknięcia się, takiego już bardzo bliskiego, z problematyką watykańską, żeby te ich materiały były po prostu lepsze, bardziej profesjonalne, ciekawsze.

W programie są spotkania z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, z kardynałami Laiolo, Grocholewskim, Ryłką z ks. Federico Lombardim. Oczywiście nie mogło w tym gronie zabraknąć postulatora w procesie beatyfikacyjnym, ks. Sławomira Odera. Kiedy dziennikarze opierają się na rozmowach telefonicznych czy doniesieniach agencyjnych, wiadomo, że to jest zupełnie co innego, niż kiedy mogą porozmawiać ze świadkami pontyfikatu, z fachowcami bardzo dobrze orientującymi się w problematyce kościelnej i dlatego bardzo nam zależało, żeby to byli dziennikarze, którzy formują opinię i kształtują rynek informacyjny, nie tylko ten katolicki, ale chcieliśmy mieć jakiś cząstkowy przynajmniej wpływ na profesjonalizm tych, którzy będą kształtowali całość opinii publicznej w Polsce w tak szczególnym momencie” – mówił wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast