Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wietnamska Iustitia et Pax

Komisja Iustitia et Pax, powstała w październiku ub. r. przy episkopacie Wietnamu, zamierza rozciągnąć działalność na wszystkie diecezje tego kraju.

Powinna w nich powstać sieć podkomisji sprawiedliwości i pokoju – uważa przewodniczący wietnamskiej Iustitia et Pax. Bp Paul Nguyen Thai Hop skierował 19 marca do ordynariuszy poszczególnych diecezji list, w którym prosił o wyznaczenie osób odpowiedzialnych za tę pracę. Zapowiedział też stworzenie specjalnej strony internetowej poświęconej problematyce sprawiedliwości i pokoju.

Dotychczas wietnamska Komisja Iustitia et Pax nie prowadziła takiej systematycznej działalności, jednak interweniowała w konkretnych przypadkach naruszania praw katolików. Już w październiku, w pierwszych dniach istnienia, wystąpiła w obronie wiernych parafii Con Dau w środkowym Wietnamie, aresztowanych za protesty przeciw odebraniu przez władze ich terenów. Natomiast w grudniu bp Nguyen Thai Hop w imieniu kierowanej przez siebie komisji zwrócił się do władz prowincji Soc Trang na południu Wietnamu o zwrot własności Sióstr Opatrzności z Portieux. Zakonnice prowadziły tam internat i sierociniec, zamknięte przez komunistów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama