Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kara dla TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę 300 tysięcy złotych na TVN za nadanie programu „Rozmowy w toku”, który naruszył prawa dzieci.

Na początku października 2010 roku, tuż po emisji programu Ewy Drzyzgi, Stowarzyszenie Twoja Sprawa zachęciło konsumentów do masowego składania skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Skargi złożyło około tysiąca osób. Kolejne kilkaset maili zostało wysłanych do Przewodniczącego KRRiT, gdy postępowanie w sprawie zaczęło się zbytnio przedłużać.

„Program, który oprotestowaliśmy stanowi naszym zdaniem rażące naruszenie praw dzieci, które powinny być chronione przed emisją nieodpowiednich treści w tzw. „czasie chronionym”. Godzina 16 to czas, gdy wielu rodziców przebywa jeszcze w pracy i trudno jest im nadzorować z czym ich dzieci mają styczność w programach telewizyjnych” – mówi Rafał Porzeziński, rzecznik Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Dodaje, że „stowarzyszenie będzie nadal realizować swoją misję i zwracać baczną uwagę na wszystkie przypadki nierespektowania prawa i dobrych obyczajów przez media i reklamodawców ze szkodą dla dzieci i młodzieży”.

Również w poniedziałek zostało upublicznione orzeczenie Komisji Etyki Reklamy przy Radzie Reklamy. Komisja uznała już kolejną reklamę Media Markt za sprzeczną z dobrymi obyczajami. Chodzi o reklamy telewizyjne „Nie rób sceny, liczą się ceny”.

Luty i marzec to szczególnie dobry czas dla tysięcy konsumentów działających wraz ze Stowarzyszeniem Twoja Sprawa. Aż cztery reklamy zaskarżone przez sympatyków STS zostało uznanych za nieetyczne: Reklamy MediaMarkt „Pogrzeb”, „Balkon” oraz „Zdrada”, jak również reklama United International Pictures reklamująca film „Łatwa dziewczyna”.

„Zachęcamy wszystkich konsumentów, aby przyłączali się do naszych akcji. Mogą to zrobić za pośrednictwem naszej strony internetowej *www.twojasprawa.org.pl* . Ostatnie działania to tylko nieliczne spośród wielu przykładów pokazujących, że wielu obywateli ma dosyć nieetycznych zachowań w przestrzeni publicznej i jest gotowa brać udział w akcjach obywatelskich. Naszą misją jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na wartościach. To właśnie w takich akcjach
społecznych hasło „Twój głos się liczy” jest najbardziej prawdziwe” – podkreśla Porzeziński.

Szczegóły na stronie: www.twojasprawa.org.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama