Nowy numer 44/2020 Archiwum

Słowacja: "Nie wstydź się Ewangelii"

Majowy spis powszechny na Słowacji i przygotowywany jubileusz przybycia na te tereny świętych Cyryla i Metodego – to główne tematy dwudniowej 68. sesji plenarnej słowackiego episkopatu w Donovalach w diecezji bańskobystrzyckiej. Wraz z jej zakończeniem biskupi rozpoczęli swoje wielkopostne rekolekcje.

O udział wiernych w spisie powszechnym biskupi słowaccy zaapelują w specjalnie przygotowanym na tę okazję liście pasterskim. Przygotowano też specjalną ulotkę pt. „Nie wstydź się Ewangelii i swojej wiary”. Zawarte są w niej aktualne informacje na temat Kościoła.

„Sprawa ma nie tylko wymiar moralny – odpowiedzialności publicznej za wspólnotę, do której należymy” – przypominają biskupi. Może mieć wpływ na praktyczne rozwiązania dotyczące życia Kościoła w najbliższej i dalszej przyszłości – np. w sprawach modelu finansowania Kościoła przez państwo.

Obecnie funkcjonujący system, w którym wysokość dotacji na pensje zależy od liczby duchownych zatrudnionych w duszpasterstwie, może być zamieniony np. na model, w którym liczba duchownych ze wsparciem finansowym państwa zależeć będzie od liczby wiernych na danym terenie. Regulację w tej sprawie przewiduje również umowa zasadnicza, konkordatowa między Stolicą Świętą a Republiką Słowacką, obowiązująca od 2000 r. Umowa cząstkowa o finansowaniu Kościoła przez państwo stale czeka na opracowanie i przyjęcie przez obie strony.

A w duszpasterstwie podejmowane są coraz to nowe inicjatywy o charakterze ogólnokrajowym, które mają przygotować naród do owocnego przeżycia roku jubileuszowego 2013 – wokół 1150. rocznicy przybycia na te tereny świętych Cyryla i Metodego.

Obecnie po kraju peregrynują relikwie św. Cyryla z katedry w Nitrze. Po archidiecezji bratysławskiej relikwie przejął ordynariat polowy. Biskupi zatwierdzili program katechez parafialnych przygotowanych na tę okazję i przyjęli informację na temat realizacji pełnometrażowego historycznego filmu o Apostołach Słowian. Jego reżyserem jest Jan Oparty. Ten i inne projekty związane z jubileuszem, np. generalna renowacja katedry w Nitrze, realizowane są przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama