Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bóg nie lubi siły

Bóg nie przymusza. To On w swej pokorze czeka na to, aż Go przymusimy.

Aniołowe, którzy przyszli do Sodomy, by uratować rodzinę Lota mimo serdecznego zaproszenia stwierdzili: „«Nie! Spędzimy noc na dworze». Gdy on usilnie ich prosił, zgodzili się i weszli do jego domu”. Nawiasem mówiąc byli prawdopodobnie z centralnej Polski, bo gdyby przybyli z Małopolski, chcieliby pozostać „na polu”, a śląscy aniołowie „na placu”.

„Jezus widząc, jak się uczniowie trudzili przy wiosłowaniu, bo wiatr był im przeciwny, około czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, i chciał ich minąć”.

„Oto stoję u drzwi i kołaczę, jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstąpię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną”.
Uczniowie uciekający do Emaus „przymusili Jezusa”, by pozostał, bo „okazywał, jakoby miał iść dalej”. 

Bóg nie przymusza. To On w swej pokorze czeka na to, aż Go przymusimy. 

„Bóg nie lubi siły” – powiedział mi przed laty o. Michał Zioło. Nie wchodzi w nasze życie „z butami”. „Bóg ukazuje się i wyznaje swoją miłość, odtrącony czeka przed drzwiami, a za całe dobro, które nam uczynił prosi w zamian jedynie o naszą miłość. Za to odpuszcza nam wszystkie długi” – nauczał prawosławny święty Mikołaj Kabazylas.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Quantcast