Nowy numer 39/2023 Archiwum

Frędzle

Życie w Kościele jest dziś często przedzieraniem się przez tłum, by dotknąć choć na chwilę frędzli płaszcza Jezusa. Trzeba przedrzeć się przez sztywność instytucji, pychę, arogancję, ale warto!

Myślę, że wiele wody w Wiśle musi jeszcze upłynąć, zanim za Teresą z Lisieux szczerze zawołam: „Wszystko jest łaską!”. Jasne, teoretycznie doskonale o tym wiem i często cytuję to zawołanie. Ale „w praniu” okazuje się, że jest we mnie ogromny opór materii. Ostatnie miesiące pokazują jak na dłoni, jak bardzo się opieram, zmagam, walczę. A jednak Teresa miała rację: wszystko jest łaską. Dziś przecież opowiadam świadectwa o doświadczeniach, o których przed laty chciałem zapomnieć.

Życie w Kościele jest dziś często przedzieraniem się przez tłum, by dotknąć choć na chwilę frędzli płaszcza Jezusa. Trzeba przedrzeć się przez sztywność instytucji, pychę, opór materii, arogancję, ale warto, bo w gruncie rzeczy chodzi o Niego. Jedynie o Niego.

To jednak nie te zewnętrzne czynniki sprawiają mi najwięcej problemów. Największy „opór materii” odnajduję w sobie. Doskonale pamiętam wywiad, jaki przed wielu laty z Robertem „Litzą” Friedrichem przeprowadzał Wojciech Jagielski. „Co najbardziej denerwuje cię w Kościele”? – zapytał słynny „telewizyjny wampir”. „Ja sam” – usłyszał w odpowiedzi.

Ratunkiem okazuje się to, że w procesie spotykania się z własnymi traumami i słabościami odkrywamy, że Jezus jest w tym, co w nas najbardziej kruche, bezbronne, zranione, samotne i odrzucone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Quantcast