Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tarnów: Rekordowa pomoc diecezjalnej Caritas

Najbardziej potrzebujący otrzymali od Caritas Diecezji Tarnowskiej pomoc wartą prawie 30 mln zł. Suma z 2010 roku jest rekordowa.

Wolontariusze i pracownicy Caritas pomagali powodzianom, którzy stracili niekiedy majątek całego życia. Wspierali także biednych, chorych, bezdomnych, dzieci i młodzież.

Ponad 10 mln zł wydano na prowadzenie placówek Caritas m.in. Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie.

Działalność tych placówek jest wspierana przez NFZ, PEFRON i samorządy. Z tych źródeł w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę ponad 5 mln 300 tys. zł.

Diecezjanie szczególnie hojnie wspierali zbiórki dla poszkodowanych w wyniku powodzi. Fundusze i dary przekazywały firmy i instytucje oraz Caritas diecezjalne z całej Polski. Wartość pomocy udzielonej powodzianom w 2010 roku przekroczyła 6 mln zł.

„Poszkodowani przez wielką wodę otrzymali żywność i środki czystości. W kolejnych miesiącach Caritas pomogła w odbudowie domów, zakupiła meble i sprzęt AGD. Pomogliśmy zorganizować wypoczynek dla małych powodzian i wyprawki szkolne. 3600 rolników otrzymało ponad tysiąc ton zboża o wartości ponad miliona złotych. Pomoc trwa nadal. W tym roku już wydaliśmy na ten cel ponad 400 tys. zł” - podkreśla ks. Piotr Grzanka zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Caritas mp3 mówi ks. Piotr Grzanka, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej

Mimo klęski powodzi kontynuowano także program „Gniazdo”. Pomoc trafiła do rodzin wielodzietnych, które starały się o wsparcie przy budowie i remoncie domu. Pomoc otrzymało 70 rodzin na łączną sumę ponad 300 tys. zł.

Próśb od osób potrzebujących jest coraz więcej. Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał prawie milion złotych na pomoc w zakupie leków i sprzętu medycznego dla chorych. Dofinansowano także operacje, turnusy rehabilitacyjne, dożywianie dzieci i wypoczynek najmłodszych.

3 mln 600 tys. zł to wartość żywności unijnej rozprowadzonej wśród najuboższych mieszkańców diecezji tarnowskiej.

Dodatkowo Parafialne Oddziały Caritas udzieliły potrzebującym pomocy wartej ponad 4 mln 600 tys. zł. (dane z 278 parafii). Pieniądze przeznaczono na wsparcie powodzian, dożywanie dzieci, prowadzenie kuchni, przygotowanie paczek dla ubogich. Pomoc otrzymało ponad 10 tys. rodzin. W szkołach i przy parafiach przygotowano posiłki dla ponad tysiąca dzieci. Na zimowy i letni wypoczynek dzięki wsparciu Parafialnych Oddziałów Caritas wyjechało ponad 3,5 tys. dzieci i młodzieży.

Podsumowując: pomoc udzielona przez diecezjalną Caritas i parafialne oddziały to ok. 30 mln złotych!

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama