Nowy numer 43/2020 Archiwum

Libia: Nie ma oznak zdobycia Syrty

Nie ma oznak zdobycia przez libijskich powstańców Syrty, rodzinnego miasta Muammara Kadafiego - poinformował korespondent agencji Reutera, po wcześniejszych doniesieniach o przejęciu miasta. Według AFP siły Kadafiego zatrzymały powstańców 140 km od Syrty.

"Wszystko wygląda całkiem normalnie" - twierdzi dziennikarz Reutera, który uczestniczył w wycieczce do Syrty zorganizowanej przez libijski rząd. Dodał, że w mieście widział trochę policji i wojska, ale nie było żadnych oznak walk.

Jak podała AFP, powstańcy zostali zatrzymani w poniedziałek rano przez siły rządowe przy wyjeździe z miasta Ben Dżawad, 140 km na wschód od Syrty.

Ben Dżawad zostało zdobyte przez powstańców w niedzielę. Jednak w poniedziałek rano siły rebelianckie znalazły się pod silnym ostrzałem oddziałów wiernych Kadafiemu na drodze prowadzącej z tego miasta do Nofilii, w kierunku Syrty. Powstańcy wycofali się w kierunku Ben Dżawad i odpowiedzieli na ostrzał ciężkiej artylerii. O godzinie 10 czasu polskiego doszło do gwałtownej wymiany ognia - podała AFP.

Wcześniej rzecznik powstańców poinformował, że Syrta została zdobyta, a partyzanci nie spotkali się z większym oporem ze strony sił Kadafiego. Reuters zastrzegł jednak, że nie ma potwierdzenia tej informacji przez niezależne źródła.

Syrta położona jest w połowie drogi między Bengazi, bastionem powstańców, a stolicą kraju, Trypolisem.

Podczas weekendu powstańcy libijscy zajęli dwa kluczowe ośrodki naftowe na wybrzeżu: Ras al-Unuf i Bregę i kontynuowali marsz na Trypolis. Minister obrony USA Robert Gates mówił o oznakach wycofywania się sił Kadafiego na zachód Libii. (PAP)

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama