Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jubileusz św. Jana Neumanna

Hiszpańscy redemptoryści rozpoczęli obchody 200-lecia urodzin św. Jana Neumanna. Ten Czech z pochodzenia, urodził się w Prachaticach 28 marca 1811 r. Pragnąc zostać misjonarzem wyjechał do USA, gdzie został księdzem.

Był pierwszym kapłanem, który wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Ameryce Północnej. W 1852 r. został biskupem Filadelfii. Zmarł niespodziewanie na jednej z ulic miasta wracając od chorego. Miał zaledwie 48 lat. Papież Paweł VI beatyfikował go w 1963 r. On też kanonizował go 14 lat później.

„Św. Jan Neumann jest bardzo ważny dla zgromadzenia redemptorystów i niezwykle aktualny – powiedział o. Pedro López CSsR, przełożony prowincjalny hiszpańskich redemptorystów podczas Mszy inaugurującej rocznicowe obchody. – Jan jest emigrantem. Aby przyjąć święcenia, musi opuścić swój kraj. Udaje się do Ameryki, gdzie zostaje kapłanem i rozpoczyna pracę wśród emigrantów. Jak wiemy, emigracja jest dzisiaj wielkim wyzwaniem dla Kościoła. Ponadto Jan Neumann pracował ze świeckimi, szczególne na polu edukacji. Stąd, pomimo że urodził się 200 lat temu, jest prawdziwym bodźcem i wzorem kreatywnej pracy misyjnej dla całej rodziny redemptorystowskiej” – podkreślił o. Pedro López.

W programie obchodów znajduje się szereg działań, które mają przybliżyć sylwetkę św. Jana Neumanna w hiszpańskim Kościele. Okolicznościowy list z okazji obchodów 200-lecia urodzin Jana Nepomucena Neumanna napisał przełożony generalny redemptorystów, o. Michael Brehl. „Niech jego duch nadal rozbrzmiewa w naszych duszach, odnawiając naszą nadzieję, nasze serca i nasze struktury, abyśmy nadal głosili Ewangelię w sposób zawsze nowy!” – czytamy w liście.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama