Nowy numer 43/2020 Archiwum

Libia: Koalicja dozbroi powstańców?

Wielka Brytania i inne państwa uczestniczące w koalicji przeciw Muammarowi Kadafiemu przygotowują plany uzbrojenia libijskich partyzantów - twierdzi w niedzielę brytyjski tygodnik "Sunday Times".

Według brytyjskich źródeł obronnych, na które powołuje się gazeta, powstańcy najbardziej potrzebują przeciwpancernych pocisków rakietowych wystrzeliwanych z ramienia, zdolnych powstrzymać ruchome jednostki artylerii Kadafiego.

"Sunday Times" zauważa, że naloty lotnictwa USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii i innych państw nie wystarczyły jak dotąd do wsparcia partyzantów na tyle, by mogli dać odpór siłom lojalnym wobec Kadafiego, z nielicznymi wyjątkami kontrolującymi najważniejsze miasta.

Brytyjski wywiad ostrzega jednak, że taki krok jest ryzykowny. MI6 zwróciło uwagę przedstawicielom rządu, że opozycja nie ma jednolitego oblicza, a niektóre grupy działające na jej obrzeżach mogą być powiązane z Al Kaidą.

W latach 80. Amerykanie zbroili afgańskich mudżahedinów, którzy następnie obrócili się przeciwko Zachodowi. Broń dostarczoną antysowieckim partyzantom w Afganistanie, Amerykanie musieli odkupić.

"Sunday Times" sugeruje, że uzbrojenie powstańców może wymagać nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa, ponieważ jest naruszeniem embarga ONZ-et na dostawy broni do Libii.

Jedną z opcji w ocenie anonimowego rządowego źródła, na które powołuje się tygodnik, byłoby zezwolenie na to, by uzbrojeniem partyzantów zajęły się państwa arabskie Katar i Arabia Saudyjska, co byłoby mniej kontrowersyjne.

Tygodnik twierdzi, że RAF planuje zaangażować się w patrolowanie strefy zakazu lotów nad Libią do końca czerwca. Z końcem kwietnia do Włoch zostanie skierowana nowa zmiana pilotów, która zastąpi obecną.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama