Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dramat oskarżanych kapłanów

Problem pedofilii w Kościele katolickim nabiera tak wielkich rozmiarów, że z powodzeniem można o nim pisać już nie tylko artykuły prasowe, ale całe książki. Do księgarń we Włoszech trafił właśnie książkowy raport, który opisuje los kapłanów fałszywie oskarżonych o molestowanie.

Potępieni przed zapadnięciem oficjalnego wyroku, odsunięci od duszpasterstwa, na zawsze zniesławieni. Niekiedy na podstawie całkiem absurdalnych przesłanek. Ks. Luigiego Giovanniego w stan oskarżenia postawiła na przykład kobieta chora psychicznie, która o rzekomych grzechach kapłana miała dowiedzieć się bezpośrednio od Matki Bożej. Z kolei ks. Giorgia Carlego obciążyły zeznania wydobyte od rzekomej ofiary, kiedy znajdowała się ona w stanie hipnozy. Takich przypadków jest dużo więcej.

Książka pt. „Kościół i pedofilia. Przestępstwa prawdziwe i zmyślone. Zewnętrzni i wewnętrzni wrogowie łodzi Piotrowej” opisuje nie tylko dramat fałszywie oskarżonych kapłanów. Pokazuje również atmosferę, którą wytworzono we współczesnym społeczeństwie. Z góry zakłada się w niej winę duchownych. W takich warunkach najmniejsza poszlaka urasta do rangi dowodu i staje się powodem prawdziwych tragedii – twierdzi autor książki, Francesco Agnoli.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama