Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przemówienie Obamy w sprawie Libii

Prezydent USA Barack Obama w poniedziałek wygłosi przemówienie do narodu na temat interwencji wojskowej w Libii - podał w piątek Biały Dom. Obama ma wyjaśnić Amerykanom swoją decyzję o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w operację międzynarodowej koalicji.

Sytuacja w Libii była głównym tematem rozmów telefonicznych, jakie amerykański prezydent przeprowadził w piątek z przywódcami w Kongresie USA.

Barack Obama rozmawiał m.in. z republikańskim przewodniczącym Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem, który w środę zażądał od niego jasnego przedstawienia celów operacji wojskowej w Libii i określenia, jaką rolę odgrywają w niej Stany Zjednoczone.

Z kolei kilku Demokratów skrytykowało prezydenta za to, że rozpoczął operację przeciw Muammarowi Kadafiemu bez szerszej konsultacji z Kongresem.

Kiedy prezydent Barack Obama 19 marca wydał zgodę na operację "Świt Odysei", przebywał w Brazylii, od której rozpoczął pięciodniową wizytę w krajach Ameryki Łacińskiej.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział w piątek na spotkaniu z dziennikarzami, że prezydent Obama chce poinformować przywódców w Kongresie o postępach międzynarodowej koalicji w Libii, a także omówić przejęcie kontroli nad akcją przez Sojusz Północnoatlantycki.

"Chcemy usłyszeć, co sądzą, i jakie są ich sugestie w sprawie naszej roli (w operacji). Prezydent chce poznać ich opinie" - dodał Carney.

Rzecznik Białego Domu zapowiedział także, że prezydent wkrótce "bardzo jasno wytłumaczy" Amerykanom swoją decyzję o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w operację militarną w Libii.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama