Nowy numer 43/2020 Archiwum

Operacja w Libii potrwa tygodnie

Szef sztabu francuskich sił zbrojnych admirał Edouard Guillaud ocenił w piątek, że operacja międzynarodowej koalicji w Libii może potrwać tygodnie, jednak "nie potrwa ona miesiące".

"Wątpię, aby to nastąpiło w ciągu najbliższych dni, uważam, że będą to tygodnie, szacuję, że nie będą to miesiące" - oświadczył Guillaud w radiu France Info.

Według niego "nie dojdzie do impasu militarnego w dosłownym znaczeniu tego terminu, ponieważ oczywiście rozwiązanie jest polityczne, jak zawsze".

"Oczywiście chodzi obecnie o znalezienie rozwiązania politycznego, a to nie jest moją domeną" - zaznaczył.

Dodał też, że "francuski samolot zniszczył tej nocy baterię artylerii", dodając, że instalacja ta znajdowała się na przedmieściach Adżdabii "wciąż znajdującej się w rękach przejściowego Narodowego Komitetu Libijskiego".

Francja wraz z m.in. Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi tworzy międzynarodową koalicję, która prowadzi operację w Libii mającą na celu wymuszenie przestrzegania uchwalonej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ strefy zakazu lotów nad Libią i ochronę ludności cywilnej. Po trudnych negocjacjach kraje NATO zgodziły się w czwartek, by sojusz przejął od koalicji obowiązki w Libii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama