Nowy numer 43/2020 Archiwum

Najpierw papież, potem media

Według nieoficjalnych danych, w czwartym dniu pracy Synodu Wyborczego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) 24 marca jego uczestnicy wybrali nowego zwierzchnika. Jego nazwisko nie zostanie jednak ujawnione do czasu, aż Benedykt XVI oficjalnie potwierdzi tę decyzję, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch dni.

Według zapowiedzi intronizacja, czyli objęcie urzędu przez nowego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego odbędzie się 27 bm. w soborze patriarszym Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. Synod Wyborczy obradował od 21 marca w Ośrodku Rekolekcyjnym UKGK im. Patriarchy Josyfa Slipyja w Brzuchowicach pod Lwowem z udziałem 40 biskupów greckokatolickich z całego świata, w tym także z Polski. Z naszego kraju uczestniczyli w nim metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak. Aby wybór był ważny, kandydat musi uzyskać przynajmniej 2/3 oddanych głosów. W ciągu trzech dni głosowano po cztery razy dziennie.

Zgodnie z przyjętymi zasadami nowo wybrany hierarcha powinien napisać odręczny list do papieża, powiadamiając go o wyborze i prosząc go o potwierdzenie jej. Po otrzymaniu decyzji Ojca Świętego składa przed Synodem Biskupów swego Kościoła wyznanie wiary i obietnicę gorliwego wypełniania urzędu, na który został powołany. Po ogłoszeniu wyboru nastąpi intronizacja, po której zakończeniu nowy zwierzchnik staje się już pełnoprawnym zwierzchnikiem UKGK.

Już teraz wiadomo, że odbędzie się ona 27 marca w Kijowie, a zaproszono na nią ponad tysiąc osób: przedstawicieli wszystkich eparchii (diecezji) tego Kościoła, większości parafii, władz państwowych i miejskich, szeregu organizacji ukraińskich i międzynarodowych oraz różnych wyznań i organizacji religijnych.

W wyborach nowego głowy grekokatolików ukraińskich wzięli udział biskupi nie tylko z Ukrainy, ale także z zagranicy: z Polski, Europy Zachodniej, USA, Kanady, Brazylii, Argentyny i Australii.

Warto dodać, że w przeprowadzonej przez Religijno-Informacyjną Służbę Ukrainy (RISU) ankiecie nt. tego, kto ma największe szanse wyboru przyszłego arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, w której wzięły udział 144 osoby, najwięcej szans dawano dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu arcybiskupa, biskupowi Bohdanowi Dziurachowi. Otrzymał on 39 głosów, przy czym wymieniano go na pierwszym miejscu od początku sondażu. Na drugim miejscu czytelnicy wymienili rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie ks. Borysa Gudziaka, który zresztą nie jest biskupem – 27 głosów. 3-4 miejsce zajęli ex-aequo arcybiskup lwowski Ihor Woźniak, pełniący obowiązki tymczasowego zwierzchnika UKGK i administrator apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyńskiego w Wielkiej Brytanii bp Hlib (Łonczyna) – po 15 głosów. Wśród zgłoszonych był także abp Jan Martyniak z Przemyśla.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze