Nowy numer 44/2020 Archiwum

Spełnia się marzenie papieża

Inauguracja Dziedzińca Pogan – papieskiej inicjatywy dialogu z niewierzącymi.

Spełnia się marzenie Benedykta XVI o nowym dialogu z niewierzącymi. Dziś w Paryżu został zainaugurowany tak zwany Dziedziniec Pogan: przestrzeń dialogu i spotkania wierzących z niewierzącymi. Paryska inauguracja trwa dwa dni i odbywa się w czterech miejscach dla podkreślenia różnych płaszczyzn dialogu. A zatem najpierw w siedzibie UNESCO, gdzie jest mowa przede wszystkim o kulturze. Jutro przed południem na Sorbonie pałeczkę dialogu przejmą filozofowie. Po południu w Instytucie Francuskim rozważane będą społeczne konsekwencje takiego dialogu. A wreszcie na zakończenie tej dwudniowej inauguracji przewidziano program skierowany do szerokiego odbiorcy, w szczególności do młodzieży. Odbędzie się on przed katedrą Notre Dame. Będzie można podyskutować, obejrzeć film czy sztukę teatralną. Tam też zostanie zaprezentowane wideo-przesłanie Benedykta XVI. Równolegle przez cały ten czas Wspólnota z Taizé będzie animować czuwanie modlitewne w paryskiej katedrze.

Wybór Paryża jako miejsca inauguracji tej nowej papieskiej inicjatywy nie był przypadkowy – twierdzi o. Laurent Mazas z Papieskiej Rady ds. Kultury, któremu powierzono przygotowanie tego wydarzenia.

„Paryż to miasto oświecenia – powiedział Radiu Watykańskiemu duchowny należący do Wspólnoty Św. Jana. – Powierzając nam tę inicjatywę Papież zaznaczył, że należy wyjść z dialektyki opozycji między dziedzictwem wiary i dziedzictwem oświecenia. Francja jest symbolem laickości, niekiedy dość agresywnej, czy wręcz laickiego integryzmu. Z tego względu wybraliśmy Paryż. Właśnie po to, by zgodnie w ideą Dziedzińca Pogan wyjść ze świątyni, wyjść na zewnątrz, pójść do ojczyzny laickości i tam spróbować coś zapoczątkować. Aby kwestia Boga powróciła do społeczeństwa, znalazła się w centrum jego uwagi. Zarazem jednak Papież przestrzegł nas, że ludzie niewierzący nie chcą być przedmiotem ewangelizacji. A zatem ta inicjatywa nie jest ewangelizacją we właściwym tego słowa znaczeniu. Jednakże wszelki dialog służy przebudzeniu ducha, serca. Kiedy ja jako chrześcijanin spotykam się z niewierzącym muszę być gotów przyjąć jego pytania. I na odwrót, również ja, jako chrześcijanin, muszę dać szansę niewierzącym, by mogli poznać to wspaniałe dziedzictwo, które otrzymałem za pośrednictwem Pisma Świętego i tego wszystkiego, co wiara ukształtowała w naszym społeczeństwie”.

Pierwsze z czterech inauguracyjnych spotkań już się rozpoczęło. Wstępne pytania w nowym dialogu Kościoła z ateistami postawił kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, rzymskiej dykasterii, w którą Jan Paweł II włączył w 1993 r. powstały po Soborze Sekretariat dla Niewierzących. „Jak żyć razem w sprawiedliwości i wolności? – pytał kard. Ravasi. – Czy nie stoimy dziś wobec pilnej potrzeby nowego dialogu między chrześcijanami i ludźmi dobrej woli?”.

Na te i inne pytania odpowiadają zaproszeni prelegenci. Między innymi były włoski premier Giuliano Amato, ambasadorka Maroka przy UNESCO Aziza Bennani, założyciel Wspólnoty Arka Jean Vanier, a także czeski ambasador Pavel Fischer. Ten ostatni został poproszony o zabranie głosu nieprzypadkowo. Bo to właśnie wizyta Benedykta XVI w Czechach w 2009 r., i pozytywny odbiór, z jakim spotkał się w najbardziej zateizowanym kraju Europy, skłoniły Papieża do otworzenia tego nowego rozdziału w dialogu Kościoła z niewierzącymi.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama