Nowy numer 37/2021 Archiwum

Dni dialogu z niewierzącymi

W Paryżu zaczyna się w czwartek dwudniowy cykl dyskusji ludzi wierzących i niewierzących pod nazwą "Dziedziniec Pogan". Spotkanie zamknie w piątek pod katedrą Notre-Dame transmisja przesłania papieża Benedykta XVI do uczestników dialogu.

Inicjatorem odbywającego się po raz pierwszy cyklu debat i spotkań z udziałem francuskich osobistości kultury i nauki jest Papieska Rada ds. Kultury, a współorganizatorem paryski Instytut Katolicki.

Sesje o relacjach między religią a nauką, kulturą i polityką będą się toczyć jednocześnie w kilku prestiżowych instytucjach Paryża, m.in. w siedzibie UNESCO, w uniwersyteckiej auli Sorbony i w Institut de France, gdzie mieści się Akademia Francuska.

Wśród uczestników sesji na Sorbonie mają być filozofka i psychoanalityczka Julia Kristeva, znany genetyk prof. Axel Kahn. W innych debatach wezmą udział m.in. były włoski premier Giuliano Amato, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kardynał Gianfranco Ravasi oraz członkowie Akademii Francuskiej.

W piątek wieczorem na ekranie przed katedrą Notre-Dame paryżanie wysłuchają specjalnego przesłania wideo papieża Benedykta XVI z okazji sesji.

Tego samego dnia na placu przed słynną paryską świątynią odbędą się spotkania młodych wierzących i niewierzących, którym będą towarzyszyć koncerty i widowiska w plenerze. Na estradzie wystąpi m.in. młody popularny irlandzki kompozytor Paddy Kelly, który nawrócił się na katolicyzm w następstwie doświadczenia mistycznego. Wykona on przygotowany na tę okazję własny hymn "Unknown You".

Przed katedrą Notre-Dame zostanie pokazany także spektakl z udziałem znanego francuskiego aktora Michaela Lonsdale'a. W ciągu piątkowego wieczoru zabrzmią na placu chorały gregoriańskie, a sama świątynia zabłyśnie specjalnymi iluminacjami.

Nazwa "Dziedziniec Pogan" nawiązuje do określanego tak w starożytności miejsca w świątyni jerozolimskiej, dostępnego dla pogan, którzy nie mieli wstępu do przestrzeni sakralnej.

Paryż jest pierwszym miejscem, które gości ten cykl spotkań zainicjowanych przez Watykan. Jeszcze w tym roku podobne imprezy w ramach "Dziedzińca Pogan" mają zorganizować inne miasta Europy i Ameryki Północnej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama