Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sejm rozpoczął posiedzenie

W czwartek po godz. 9 Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Zaplanowane jest m.in. drugie czytanie i głosowanie rządowego projektu zmian w OFE. Dyskutowany będzie też m.in. pakiet projektów zmian w ustawach, które miałyby wprowadzić "dodatki drożyźniane".

Rano w Sejmie odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Projekt przewiduje m.in., że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja 2011 r. Głosowanie w tej sprawie przewidziane jest w piątek po południu.

Dyskutowany będzie też zaproponowany przez klub PiS pakiet projektów zmian w ustawach, które miałyby wprowadzić kilkusetzłotowe "dodatki drożyźniane" dla emerytów i rencistów oraz dla rodzin wychowujących dzieci.

Rozpatrzony będzie też wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Tomasza Górskiego (PiS). Górski jest podejrzany o poświadczanie nieprawdy i wprowadzanie w błąd firm, które udzielały kredytów, przez co miał narazić je na straty rzędu ponad 80 tys. zł. Poseł PiS tłumaczył, że wszystkie umowy kredytowe sporządzał "z należytą starannością". Wniosek negatywnie zaopiniowała komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Sejm zajmie się też senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (jedna z poprawek przewiduje usunięcie zapisów dotyczących internetowych usług na żądanie) i do ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (jest propozycja, by kandydat na dyrektora centrum składał oświadczenie lustracyjne).

W czwartek w nocy posłowie będą też dyskutować o projekcie uchwały w 67. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. Uchwała ma wyrażać hołd Polakom, którzy ratowali Żydów skazanych na zagładę przez niemieckiego okupanta.

W piątkowych głosowaniach Sejm ma zdecydować m.in. o zmianach w OFE, wniosku PiS o odwołanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego i o rządowym pakiecie ustaw zdrowotnych.

W piątek posłom ma być przedstawiona informacja rządu w sprawie działań strony polskiej wobec sytuacji w Libii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama