Nowy numer 43/2020 Archiwum

Elizabeth Taylor nie żyje

Zmarła Elizabeth Taylor, jedna z największych gwiazd światowego kina, legenda Hollywoodu. 79-letnia aktorka, słynna ze swego wdzięku, otaczającego ją rozgłosu i bogactwa, miała problemy z sercem. Zmarła w szpitalu w Los Angeles, dokąd trafiła 6 tygodni temu.

Kłopoty z sercem Taylor miała od 2004 roku, ale - jak pisze agencja AP - wiele swoich zdrowotnych problemów przyjmowała ze stoickim spokojem. Do szpitala trafiła w lutym z objawami chronicznej niewydolności serca.

Elizabeth Taylor to jedna z największych legend Hollywoodu. W swej karierze otrzymała wiele nagród, pięciokrotnie nominowana do Oscara, zdobyła dwa - w 1961 roku za rolę Glorii Wondrous w filmie "Butterfield 8" i w 1967 za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?".

W 1993 r. zdobyła również nagrodę specjalną za działalność humanitarną - Jean Hersholt Humanitarian Award. W 1999 r. otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, a wcześniej odznaczono ją francuską Legią Honorową (1988).

Liz Taylor sławna była też ze swojej działalności dobroczynnej, którą zajęła się w ostatnim okresie życia. M.in. po śmierci amerykańskiego aktora Rocka Hudsona pomogła uruchomić Amerykańską Fundację ds. Badań nad AIDS (amfAR). Stworzyła również własną - Elizabeth Taylor Aids Foundation (ETAF).

Urodzona w Wielkiej Brytanii, zadebiutowała na ekranie w wieku 10 lat. Swoją najbardziej znaną dziecięcą rolą zagrała w filmie "Lassie wróć". Od tego momentu do 1989 regularnie pojawiała się na ekranie. Wystąpiła w 50 filmach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama