Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tokio: Niebezpieczna radiacja wody

W jednej z oczyszczalni wody dla Tokio wykryto promieniowanie, którego poziom przekracza normy dopuszczalne dla niemowląt - poinformowały w środę władze miasta, które doradzają by nie podawać dzieciom wody z kranu.

Według władz miasta w wodzie wykryto 210 bekereli radioaktywnego jodu 131 na litr. Dopuszczalna norma dla dzieci wynosi 100 bekereli. Władze zaznaczają, że ilość ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dorosłych.

Wcześniej japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wykryto promieniowanie przekraczające dopuszczalne normy w 11 rodzajach warzyw w prefekturze Fukushima, gdzie znajduje się elektrownia atomowa uszkodzona wskutek silnego trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca.

Premier Japonii Nato Kan oświadczył, że mieszkańcy kraju powinni powstrzymać się od spożywania warzyw liściastych pochodzących z tego regionu. Powiedział też gubernatorowi sąsiedniej prefektury Ibaraki, by wstrzymał dostawy pochodzącego stamtąd mleka.

We wtorek Stany Zjednoczone jako pierwszy kraj na świecie zdecydowały się zablokować dostawy produktów żywnościowych, w tym mleka, owoców i warzyw, pochodzących z regionu, w którym znajduje się uszkodzona elektrownia.

Również we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że wykrycie promieniowania w żywności jest poważniejszym problemem niż dotychczas sądzono, a skażenie żywności nie jest problemem lokalnym. Zaznaczyła jednak, że nie ma dowodów na to, iż skażone jedzenie z regionu Fukushimy dotarło do innych krajów.

W środę również Korea Płd. poinformowała, że zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu importu żywności z okolic Fukushimy i trzech sąsiednich prefektur w północno-wschodniej Japonii - podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Korea Płd. i Chiny zapowiedziały również, że zaostrzą badania poziomu radiacji w importowanej z Japonii żuwności.

Tymczasem w czterech z sześciu reaktorów siłowni Fukushima nadal występują problemy - nieoczekiwany wzrost promieniowania i temperatury. W dalszym ciągu konieczne jest chłodzenie uszkodzonych reaktorów poprzez polewanie ich wodą.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama