Nowy numer 21/2023 Archiwum

Jesteśmy bliżej seniorów, ich dobro to nasz priorytet

Dzisiaj już co czwarty Polak jest w wieku 60+. – Polityka senioralna i dobrostan osób starszych w Polsce to nasz priorytet. W tym roku na dodatkowe wsparcie dla seniorów przeznaczamy ok. 70 mld zł. To m.in. waloryzacja świadczeń, 13. i 14. emerytura czy wspieranie aktywności osób starszych – wymienia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Solidarność społeczna i międzypokoleniowa wymagają od nas troski o wszystkich, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. – Seniorzy zasługują na bezpieczną emeryturę. Dlatego podnosimy świadczenia, wypłacamy 13. i 14. emeryturę, dlatego wspieramy aktywność osób starszych. Ale nie tylko – troszczymy się o ludzi mniej samodzielnych, wprowadzamy rozwiązania służące pozostawaniu na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – zaznacza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Świadczenia emerytalno-rentowe w górę

Jednym w elementów wpływających na poprawę bezpieczeństwa finansowego osób starszych jest waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Od 1 marca br. minimalna emerytura wzrosła z 1338,44 zł do 1588,44 zł.

Wzrost najniższej emerytury w 2023 r. w odniesieniu do 2015 roku, gdy wynosiła ona 880,45 zł, to 80,4 proc. Łącznie na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczono rekordową kwotę ok. 44 mld zł.

Trwają wypłaty 13. emerytury

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych dotyczy oczywiście również 13. i 14. emerytury. Trzynastka, wypłacana od 2019 roku, a od roku 2020 gwarantowana ustawą, jest wypłacana w kwietniu br. w nowej, wyższej kwocie.

Chcemy, by również 14. emerytura trafiła na stałe do katalogu dodatkowych świadczeń dla seniorów i była wypłacana co roku. W ten sposób wcielamy w życie ideę solidarności międzypokoleniowej. Projekt ustawy jest gotowy, wkrótce trafi na Radę Ministrów – zapewnia minister rodziny Marlena Maląg.

Do tej pory na 13. i 14. emerytury przeznaczyliśmy łącznie ok. 70 mld zł.

Jesteśmy bliżej seniorów, ich dobro to nasz priorytet

Mamy wielodzietne mogą liczyć na wsparcie

1 marca br. przypadła także czwarta rocznica wprowadzenia programu Mama 4+. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rodziców, którzy poświęcili się wychowaniu co najmniej czworga dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Świadczenie przysługuje właśnie w wysokości minimalnej emerytury.

Od marca 2019 do końca stycznia 2023 r. na program Mama 4+ wydano ok. 1,78 mld zł. Świadczenia otrzymuje blisko 72,2 tys. osób.

Wolność wyboru

Przywracając wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywróciliśmy Polakom wolność wyboru. Ci, którzy tego chcą i czują się na siłach, mogą korzystać z PIT-0 dla seniorów i korzystnych zmian podatkowych. Dzięki temu seniorzy chcący pracować mogą to robić na korzystniejszych warunkach, a przy tym wypracowywać sobie wyższe świadczenia emerytalne – wskazuje minister rodziny Marlena Maląg.

Jesteśmy bliżej seniorów, ich dobro to nasz priorytet

Aktywni seniorzy: Senior+ i Aktywni+

Ważnym aspektem wpływającym na poprawę jakości życia osób starszych jest zapewnienie im przestrzeni do aktywności i spotkań z innymi. Służą temu programy wieloletnie Senior+ i Aktywni+.

Program Senior+ wspiera tworzenie i funkcjonowanie domów i klubów, w których osoby starsze mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, spotkaniach, korzystać ze wsparcia specjalistów (np. fizjoterapeutów) – mogą pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

W latach 2015–2022 na terenie kraju utworzono blisko 1200 placówek Senior+, które oferowały ok. 27 tys. miejsc wsparcia dziennego dla osób starszych.

Celem programu Aktywni+ jest zwiększenie udziału seniorów w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, zwiększenie zaangażowania w obszarze rynku pracy oraz wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych.

Jesteśmy bliżej seniorów, ich dobro to nasz priorytet

W ramach dwóch edycji Programu Aktywni+ w latach 2021–2022 zrealizowano 630 projektów.

W latach 2021–2025 nakłady na oba programy wyniosą pół miliarda złotych.

Materiał informacyjny MRiPS

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast