Nowy numer 21/2023 Archiwum

Prezydent Erdogan: Putin być może odwiedzi nasz kraj 27 kwietnia

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w środę, że Władimir Putin być może odwiedzi Turcję 27 kwietnia z okazji inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom.

"Istnieje możliwość, że Putin przyjedzie 27 kwietnia, albo połączymy się online z ceremonią inauguracyjną i razem zrobimy pierwszy krok w Akkuyu" - powiedział Erdogan dla prywatnego nadawcy ATV.

Jak pisze agencja Reuters, Kreml w poniedziałek zaprzeczył tureckim doniesieniom, jakoby Putin planował wizytę w Turcji.

Czytaj też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

Projekt budowy czterech reaktorów o wartości 20 miliardów dolarów i mocy 4800 megawatów w śródziemnomorskim mieście Akkuyu pozwolił Turcji dołączyć do grona krajów posiadających cywilną energię jądrową.

Przeczytaj:  Generał Milley: w Bachmucie walczy 6 tys. zawodowych najemników Grupy Wagnera i do 30 tys. zwerbowanych więźniów

Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK.

Przeczytaj: Prokurator MTK w Hadze: ukraińskie dzieci to nie "łupy wojenne"

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast