Nowy numer 21/2023 Archiwum

Prokurator MTK w Hadze: ukraińskie dzieci to nie "łupy wojenne"

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan powiedział we wtorek CNN, że Federacja Rosyjska nie tylko deportuje ukraińskie dzieci, ale traktuje je jako "łupy wojenne".

"Dzieci deportowane do Federacji Rosyjskiej, spotykają się z nieznajomymi, którzy nagle zostają ich przybranymi rodzicami. A dzieci nie są własnością, nie są łupem wojennym", stwierdził Karim Khan i podkreślił, że Statut Rzymski Konwencji Genewskich wyraźnie stwierdza, że cywile nie mogą być deportowani do innego kraju.

Przeczytaj:  Prokurator MTK: ścigamy Putina za deportacje ukraińskich dzieci, bo proceder umożliwił dekret prezydencki

Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA

Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale "traktuje je jako powód do chwały". Karim Khan dodał,że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Przeczytaj:  Nakaz aresztowania Putina zaskoczył Kreml

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej funkcjonariuszki Marii Lwowej-Bełowej w związku z domniemanym planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Sąd stwierdził, że "istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną" za zarzucane mu zbrodnie, za popełnienie ich bezpośrednio wraz z innymi oraz za "niewłaściwe sprawowanie przez niego kontroli nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny."

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast