Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jemen: Oficerowie po stronie protestów

Sześćdziesięciu oficerów jemeńskiej armii, pochodzących z prowincji Hadramaut na południowym wschodzie kraju, zdecydowało przyłączyć się do protestu przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi - podał w poniedziałek jeden z nich, gen. Nasser Ali Szuaibi.

"Zdecydowaliśmy się przyłączyć do rewolucji młodych" - oświadczył generał.

W stolicy kraju, Sanie, dziesiątki oficerów armii ogłosiły, że przyłącza się do ruchu kontestacji przed uniwersytetem w Sanie. Doniesienia nadeszły wkrótce po oświadczeniu jednego z głównych dowódców jemeńskiej armii, gen. Alego Mohsena, o tym, że przeszedł na stronę opozycji.

Gen. Mohsen oświadczył, że popiera uczestników protestów. "Ogłaszamy, że popieramy i ochraniamy młodych ludzi, którzy protestują na Placu Uniwersyteckim w Sanie" - powiedział dowódca pierwszej dywizji pancernej.

Jednostki tej dywizji - czołgi i wozy opancerzone - zostały rozmieszczone w poniedziałek w jemeńskiej stolicy.

Z funkcji ambasadora Jemenu w Syrii oraz z członkostwa w partii prezydenckiej, Powszechnym Kongresie Ludowym, zrezygnował w poniedziałek Abdel-Wahhab Tawaf, również popierając opozycję.

"Rezygnuję po tym, jak doszło do masakry na Placu Uniwersyteckim" - powiedział Tawaf telewizji Al-Dżazira przez telefon, odnosząc się do krwawej pacyfikacji przez siły bezpieczeństwa antyrządowej demonstracji. W piątkowych zajściach zginęły 52 osoby, a 120 zostało rannych.

Tysiące ludzi protestowały również w niedzielę.

Fala demonstracji w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

Salah, będący u władzy od 32 lat, zapowiedział, że odejdzie w 2013 roku, kiedy skończy się jego kadencja. Zapowiedział, że nie będzie próbował przekazać władzy synowi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama