Nowy numer 43/2020 Archiwum

Białoruś: Bojkot wyborów?

Do bojkotu wyborów parlamentarnych na Białorusi w 2012 r. wezwała grupa liderów opozycji, m.in. były przewodniczący parlamentu Stanisław Szuszkiewicz i kandydat w wyborach prezydenckich w 2006 r. Alaksandr Kazulin - podał w poniedziałek portal Telegraf.by.

W apelu pt. "Bojkot dyktatury - strategia zwycięstwa" politycy wzywają społeczeństwo do bojkotu wyborów, a także innych przedsięwzięć organizowanych przez władze. Jako główny cel tych działań wskazują uwolnienie osób aresztowanych po wyborach prezydenckich 19 grudnia i demonstracji opozycji w Mińsku w wieczór wyborczy.

"Tylko silne i zdecydowane działania mogą zmusić dyktatora (prezydenta Alaksandra Łukaszenkę-PAP) do uwolnienia więźniów politycznych. Takim działaniem może stać się masowy opór bez przemocy. +Bojkot dyktatury+ to kampania opierająca się na nieuznawaniu władzy, odmowie współpracy z nią (....). Częścią kampanii powinien stać się bojkot przyszłych wyborów parlamentarnych" - piszą autorzy apelu.

Pod apelem podpisali się również: koordynatorzy kampanii "Europejska Białoruś" Jauhen Afnahiel i Pawał Marynicz oraz Wiktar Iwaszkiewicz, szef komitetu organizacyjnego partii Ruch Białoruski, tworzonej przez grupę byłych działaczy Białoruskiego Frontu Narodowego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama