Nowy numer 21/2023 Archiwum

W ogniu

Nie przepadam za piosenką „W lekkim powiewie przychodzisz do mnie, Panie”. Mam problem ze słowami: „Nie przez ogień”. A dlaczego nie? Kim jestem, by dyktować Mu na jakich warunkach ma przyjść?

Tak, zazwyczaj przychodzi do mnie w lekkim powiewie, oddechu, porze delikatnego wiatru (ruah). Ale to nie znaczy, że nie może przyjść przez ogień. Kim jestem, by dyktować Mu na jakich warunkach ma przyjść? C. S. Lewis w „Opowieściach z Narnii” pisał, że Aslan (lew jest figurą samego Chrystusa): „jest łagodny i niebezpieczny”. 

To prawda. Duch Święty jest łagodny i niebezpieczny. Łączy żywioły nie-do-pogodzenia. Jego obecność jest niezwykle dynamiczna, bo jest jak wiatr, jak ogień, jak strumień żywej wody. 

„Na życie Pana, przed obliczem którego stoję” – wołał Eliasz. Jego geniusz polegał na tym, że choć widział (jak nikt dotąd!) wszechmoc Boga objawiającego się w trzęsieniu ziemi, ogniu i tnących niebo na kawałki błyskawicach, doświadczając tych samych zjawisk po raz kolejny rozeznał, że tym razem to nie On. Prorok, który miał doświadczenie Pana przychodzącego na górze Karmel w płomieniach („wówczas spadł ogień od Pana z nieba i strawił żertwę i drwa oraz kamienie”), widział zjawiska, które dotąd towarzyszyły Bożej obecności, ale rozpoznał, że tym razem nie było w nich Najwyższego. Przyszedł w lekkim powiewie. Inaczej niż dotąd. 

Żyjemy w czasach oczyszczenia przez ogień. Od lat brzmią w mych uszach mocne słowa Benedykta XVI, który na pokładzie samolotu lecącego do Portugalii stwierdził: „Największe prześladowania Kościoła nie pochodzą z zewnątrz, ale z grzechów, jakie są wewnątrz jego samego”. Wolę płakać z płaczącymi, niż stać na mięciutkim dywanie, pod który zamieciono sterty śmieci. Wierzę, że to czas, gdy Oblubieniec zmienia szaty Oblubienicy. Ściąga śmierdzące, stare szmaty, by ubrać ją w suknię ślubną i przygotować na Gody Baranka. Upokarzające? Bolesne? Tak, ale konieczne.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast