Nowy numer 21/2023 Archiwum

Czy lekarstwem na depresję jest czytanie Pisma Świętego? Odpowiedzi szukaj w nowym programie Redakcji Katolickiej TVP

Czy lekarstwem na depresję jest czytanie Pisma Świętego?

Za nami już trzy wydania „Balansu bieli”, nowego programu Redakcji Katolickiej TVP. Tematyka spraw poruszanych w magazynie prowadzonym na zmianę przez Paulinę Guzik i Krzysztofa Ziemca, z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, o różnych poglądach i wrażliwości, a jednocześnie przyjmujących chrześcijański system wartości, jest bardzo szeroka. Dotyczy aktualnych wydarzeń społecznych i religijnych w kontekście nauki Kościoła. Tematem pierwszego wydania magazynu była wojna na Ukrainie i pomoc, jakiej Kościół katolicki udziela jej ofiarom. Mówił o tym m.in. biskup Jan Sobiło.

Następne wydanie magazynu poświęcone zostało depresji w kontekście rezygnacji bp. Dajczaka z kierowania diecezją koszalińsko-kołobrzeską. – Gdy zobaczyłem, że zacząłem funkcjonować w inny sposób, że coś się ze mną dzieje, nie potrafiłem tego określić. W pierwszej chwili myślimy, że to jest jakieś czasowe, i mówimy: „Mam taki gorszy dzień, zdołowany jestem, że coś się wydarza, ale nagle zobaczyłem, że nic się nie wydarza” – powiedział biskup w programie. Występujący w nim eksperci wyjaśniają, czym jest depresja, jakie są jej objawy, co należy zrobić, by z niej wyjść, i czy rzeczywiście można wyleczyć z niej wszystkich. Ksiądz Jarosław Magierski odpowiada na pytania, czy depresja jest karą i czy lekarstwem na nią jest czytanie Pisma Świętego.

Inną formułę miało rocznicowe wydanie „Balansu bieli”. Rocznicowe – bo rozmowa z gościem magazynu, kardynałem Konradem Krajewskim, odbyła się w dziesiątą rocznicę wyboru Jorge Maria Bergoglia na papieża. Kardynał, którego Franciszek mianował papieskim jałmużnikiem, dzieli się z widzami niezwykle osobistymi przeżyciami związanymi z działalnością Ojca Świętego, a także opowiada o tym, jaki jest on w codziennym życiu. To niezwykle interesująca rozmowa. „Sprzedaj biurko, wyjdź z Watykanu. Ja nie jestem królem, ty nie jesteś paziem, więc nie będziemy chodzić za sobą. Nie chcę cię widzieć na Watykanie, bądź z biednymi” – usłyszał kardynał po nominacji na jałmużnika.

Program „Balans bieli” ma premiery w poniedziałki w TVP 1, a wszystkie emitowane dotychczas odcinki można zobaczyć na platformie strea­m­in­gowej TVP: vod.tvp.pl.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast