Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kontemplować przemienione Oblicze

Kto chce poznać Boga, powinien kontemplować przemienione oblicze Jezusa, który jest doskonałym objawieniem świętości i miłosierdzia Ojca

Mówił o tym przed południem Benedykt XVI podczas odwiedzin w rzymskiej parafii św. Korbiniana w dzielnicy Infernetto – Casal Palocco. Okazją wizyty była konsekracja nowego kościoła parafialnego w tej peryferyjnej części Wiecznego Miasta, sąsiadującej z nadmorską Ostią. Jest to osiedle nowe i wciąż rozwijające się, pełne młodych małżeństw i imigrantów, głównie ze Sri Lanki i Europy Wschodniej.

Punktem wyjścia papieskiej refleksji podczas Mszy była ewangelia z dzisiejszej niedzieli, ukazująca Przemienienie Jezusa. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że centralnym punktem sceny, której świadkami byli apostołowie, są słowa ze świetlanego obłoku: „Jego słuchajcie”. Jest to wskazanie nie tylko dla uczniów, ale dla wszystkich wierzących, tak dla każdego z osobna, jak i dla wspólnoty kościelnej, w tym parafii: „Kto chce żyć według woli Bożej, ma naśladować Jezusa, słuchać Go, i z pomocą Ducha Świętego zgłębiać Jego słowa” – powiedział Papież.

W homilii znalazł się też passus odnoszący się do patrona odwiedzanej parafii. Św. Korbinian jest patronem szczególnie bliskim Benedyktowi XVI, gdyż był założycielem diecezji Fryzyngi, gdzie biskupem był również obecny Papież, który zachował w swym herbie symbolikę z nią związaną. Warto dodać, że aktualny ordynariusz Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhardt Marx, był obecny na uroczystości.

Jak zaznaczył Benedykt XVI, postać św. Korbiniana, średniowiecznego mnicha, który pochodził z okolic Paryża, pielgrzymował do Rzymu, a potem był apostołem Bawarii, jest szczególnie wymowna. W improwizowanych słowach papieskiej homilii zabrzmiało echo zakończonych wczoraj rekolekcji watykańskich.

„W ten sposób widzimy, jak święci stoją u podstaw jedności i powszechności Kościoła – stwierdził Papież. – Powszechności, bo św. Korbinian łączy Francję, Niemcy, Rzym... Jedności, bo mówi on nam, że Kościół jest zbudowany na Piotrze oraz gwarantuje wieczność Kościoła zbudowanego na skale, tego samego tysiąc lat temu i teraz, bowiem Pan jest nieustannie ten sam. Jest On prawdą, wiecznie tą samą i ciągle nową, jak najbardziej aktualną i obecną, która jest kluczem do przyszłości”.

Papież zachęcił też młodą wspólnotę parafialną św. Korbiniana, by stawała się dla wszystkich „rodziną rodzin”, wspierającą młode małżeństwa, roztaczającą opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz pomagającą rodzinom w trudnościach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama