Nowy numer 42/2020 Archiwum

Przybywa katolików na Wyspach

W Wielkiej Brytanii na Wielkanoc przybędzie 4.700 nowych katolików – informuje episkopat Anglii i Walii. Wielki Post jest czasem przygotowań do przyjęcia nowych wiernych.

Ponad 4 tys. osób w diecezjach Anglii i Walii uczestniczyło w minioną niedzielę w „Obrzędzie wybrania”. Do Kościoła katolickiego zostanie też przyjętych 900 osób, które będą członkami Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów. 61 z nich to byli duchowni anglikańscy – informuje episkopat Anglii i Walii.

Jak zaznaczono, wśród przyszłych katolików są osoby z różnych warstw społecznych, zarówno lekarze, prawnicy, studenci jak i kierowcy ciężarówek. Większość z nich mieszka w aglomeracji londyńskiej. We wspomnianej grupie są zarówno osoby dorosłe, które dotychczas nie przyjęły chrztu, jak i członkowie innych wspólnot chrześcijańskich, którzy pragną pełnej jedności z Kościołem katolickim.

Obrzęd „wybrania” sprawuje się zawsze na początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia. Wtedy Kościół wysłuchuje opinii chrzestnych i katechetów, przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów paschalnych. Zamyka on właściwy katechumenat, a więc długi czas kształtowania duszy i serca. Aby ktoś mógł być zapisany jako „wybrany”, wymaga się od niego dojrzałej wiary i świadomej decyzji na przyjęcie sakramentów Kościoła. Jak zaznaczono, wśród przyszłych katolików są osoby z różnych warstw społecznych, zarówno lekarze, prawnicy, studenci jak i kierowcy ciężarówek. Większość z nich mieszka w aglomeracji londyńskiej. We wspomnianej grupie są zarówno osoby dorosłe, które dotychczas nie przyjęły chrztu, jak i członkowie innych wspólnot chrześcijańskich, którzy pragną pełnej jedności z Kościołem katolickim.

Obrzęd „wybrania” sprawuje się zawsze na początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia. Wtedy Kościół wysłuchuje opinii chrzestnych i katechetów, przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów paschalnych. Zamyka on właściwy katechumenat, a więc długi czas kształtowania duszy i serca. Aby ktoś mógł być zapisany jako „wybrany”, wymaga się od niego dojrzałej wiary i świadomej decyzji na przyjęcie sakramentów Kościoła.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama