Nowy numer 43/2020 Archiwum

Libia w ogniu

Naloty międzynarodowej koalicji i wystrzeliwane przez nią pociski trafiły w kilka dzielnic libijskiej stolicy Trypolisu - podała w niedzielę rano państwowa telewizja.

W materiale powiedziano, że nie ustaje atak "wrogów-krzyżowców", jak państwowe media określają siły międzynarodowe. 48 osób zginęło, a 150 zostało rannych w atakach sił koalicji międzynarodowej na "cywilne obszary" w Libii - podały libijskie siły zbrojne w oświadczeniu, dodając, że w atakach ucierpiały takie miasta jak Trypolis, Syrta, Bengazi, Misrata i Zuwara.

Oświadczenie sił zbrojnych zostało odczytane w libijskiej telewizji państwowej w nocy z soboty na niedzielę.

W sobotę rozpoczęła się operacja "Świt Odysei" koalicji sił USA, Francji, Wielkiej Brytanii, kanady i Włoch, która ma powstrzymać ataki wojsk Muammara Kadafiego na ludność cywilną, zwłaszcza w pobliżu powstańczej stolicy Bengazi.

W nocy z czwartku na piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nr 1973, zezwalającą na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił wiernych Kadafiemu.

Libia zażądała w sobotę pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformowało w komunikacie libijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w następstwie ataków sił koalicji międzynarodowej na ten kraj.

 Libijska ochrona przeciwlotnicza została poważnie uszkodzona na skutek licznych ataków w sobotę dowodzonych przez USA - poinformował w nocy z soboty na niedzielę przedstawiciel amerykańskich sił bezpieczeństwa. "Systemy obrony powietrznej Kadafiego zostały poważnie uszkodzone. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by przewidywać, co zrobią on i jego siły lądowe w odpowiedzi na dzisiejsze ataki" - powiedział.

Siły międzynarodowej koalicji uderzyły w sobotę na bazę lotniczą na przedmieściach Trypolisu - poinformowała arabska telewizja Al-Dżazira. Baza Mitiga używana jest głównie do cywilnego transportu ważnych osobistości. Libijskie media państwowe poinformowały w sobotę, że zachodnie siły bombardują Syrtę na północy kraju - rodzinne miasto przywódcy Libii Muammara Kadafiego. Telewizja państwowa zapowiedziała, że Kadafi wkrótce wystąpi z przemówieniem w sprawie "agresji krzyżowców".

 Libijska telewizja państwowa podała, że "wrogowie-krzyżowcy" zbombardowali cywilne cele w Bengazi, Zuwarze i Misracie. Wcześniej stacja donosiła o ataku zachodnich sił na obszary zamieszkane przez cywilów w Trypolisie i składy z paliwem zaopatrujące Misratę. Według libijskiej agencji informacyjnej Jana, na pomoc "cywilnym ofiarom" ataków międzynarodowej koalicji w stolicy Libii spieszyły karetki pogotowia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama