Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wzór ojcostwa

W uroczystość św. Józefa, mężczyźni i ojcowie z diecezji tarnowskiej gromadzą się na wspólnej modlitwie. Msze św. są odprawiane w siedmiu bazyliach z okazji jubileuszu diecezji. Biskup tarnowski Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w Limanowej. W homilii powiedział, że wzór świętości pozostawiony przez św. Józefa pozostaje na zawsze punktem odniesienia dla chrześcijańskich ojców, mężów i mężczyzn wszystkich czasów.

„Najważniejsza cecha św. Józefa to dyspozycyjność wobec Bożych planów. Od św. Józefa można uczyć się także postawy wobec kobiety – żony, która w mężu winna znaleźć troskliwego opiekuna i wiernego towarzysza życia, dzielącego z nią zarówno radość jak i codzienny trud odpowiedzialności za rodzinę” - mówił kaznodzieja.

Bp Skworc podkreślił, że swoim działaniem św. Józef uświadamia wszystkim mężczyznom, że ich bliscy potrzebują obecności ojców i mężów, dającej poczucie bezpieczeństwa.

„Wtedy sprawą drugorzędną, chociaż także ważną, są warunki zewnętrzne. Dziś bywa nieraz odwrotnie i ważniejsze od obecności ojca w rodzinie jest jego praca, aby zapewnić dostęp do coraz bogatszego królestwa rzeczy, które trzeba – jak się wydaje – koniecznie posiadać. I bywa tak, że rzeczy przybywa, a ubywa bliskości, miłości, wreszcie gubi się ojciec, mąż, zapracowany i znajduje sobie 'nowych bliskich', co się zdarza przy wyjazdach do pracy za granicą i nie tylko” - powiedział ordynariusz.

Biskup prosił ojców, aby przekazywali dzieciom wiarę, uczyli ich modlitwy i zaufania Bogu. „Święty Józef przypomina wszystkim, że każdy ojciec, który dojrzale kocha swoje dziecko, przynosi je do Boga i do Boga prowadzi, gdyż wie, że Bóg jest najlepszym Rodzicem, Ojcem i Matką, zarazem” – mówił biskup do mężczyzn zgromadzonych w limanowskiej bazylice.

Hierarcha podziękował ojcom za trud wychowania i przekazywania wiary swoim dzieciom, za to, że w rodzinach rodzą się powołania do kapłaństwa.

Jubileusz mężczyzn i ojców odbywa się dziś w bazylikach: w Bochni, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie, Tarnowie i Tuchowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama