Nowy numer 43/2020 Archiwum

Połączyć rozum z wiarą

Towarzystwo Uniwersyteckie "Fides et Ratio" powiększyło się o kilku nowych członków. Przyjęcie kandydatów odbyło się 18 marca w kościele sióstr benedyktynek sakramentek na warszawskim Starym Mieście. Mszy św. z tej okazji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, podkreślając w homilii potrzebę zaangażowania w Kościół ludzi świeckich, którzy "umieliby łączyć rozum z wiarą".

Nawiązując do encykliki Jana Pawła II 'Fides et Ratio' metropolita warszawski zaznaczył, że świeccy powinni podejmować "to wszystko, co jest twórczym napięciem na styku tych dwóch wymiarów i jednocześnie, aby usuwali to, co jest fałszywym sporem między wiarą i rozumem".

Kardynał Nycz apelował także, aby za św. Józefem nie obawiać się zaprosić do swojego życia Jezusa i Maryi. "Bez Nich nasza egzystencja będzie bardzo ograniczona" - dodawał hierarcha.

Zdaniem metropolity, "nie da się dziś wygrać polityki demograficznej tylko rozwiązaniami socjalnymi", ale jak zaznaczył - "trzeba przystąpić do rzetelnej służby rodzinie". Dodał, że "trzeba wołać do tych wszystkich, którzy troszczą się o rodzinę i o każde życie poczęte, każdego człowieka".

Podkreślając znaczenie naprotechnologii kard. Nycz powiedział, że "wobec wyzwań współczesnej nauki związanej z eksperymentami medycznymi dotyczącymi powoływania ludzkiego życia, Kościół wskazuje dziś nowe, zgodne z nauką Chrystusa rozwiązania", wychodząc tym samym naprzeciw ludzkim bolączkom.

Sympozjum poświęcone naprotechnologii odbędzie się dziś (19 marca) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Miejscem obrad jest aula w gmachu uczelni przy ulicy Wójcickiego w Warszawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama