Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jemen: Krwawe starcia w Sanie

52 osoby zostały zabite, a 126 odniosło obrażenia, gdy otworzono w piątek ogień do manifestantów w stolicy Jemenu Sanie - poinformowały w sobotę źródła medyczne.

"Bilans wzrósł do 52 zabitych i 126 rannych, gdyż zmarło wielu postrzelonych" - podali lekarze ze szpitala polowego utworzonego w pobliżu miejsca manifestacji przy wejściu do uniwersytetu w Sanie.

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah wyraził w piątek ubolewanie z powodu tych ofiar, ale ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, o wybuch przemocy oskarżając uzbrojone grupy. Podkreślił, że oznacza to, iż mieszkańcy mają zakaz noszenia broni.

Według lekarzy oraz świadków, po piątkowych modłach snajperzy w cywilu zaczęli strzelać z dachów pobliskich budynków do protestujących, którzy demonstrowali przed stołecznym uniwersytetem.

To najwyższy bilans ofiar w ciągu jednego dnia od początku roku, kiedy rozpoczęły się demonstracje, podczas których domagano się ustąpienia prezydenta Salaha.

Fala protestów w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

Salah zapowiedział, że odejdzie w 2013 roku, kiedy wygasa jego kadencja.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama