Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jest zakaz lotów do Libii

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol poinformowała w piątek, że wprowadziła zakaz lotów do Libii. Podała też, że Trypolis zaprzeczył, iż sam zamknął swą przestrzeń powietrzną.

Wcześniej w piątek Eurocontrol informował, że Libia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną. Agencja otrzymała informacje z Malty, że kontrola lotów z Trypolisu wydała oświadczenie, iż nie wpuszcza do libijskiej przestrzeni powietrznej żadnych samolotów "aż do odwołania".

Rada Bezpieczeństwa ONZ w nocy z czwartku na piątek uchwaliła rezolucję de facto zezwalającą na międzynarodowe operacje militarne w Libii w obronie ludności cywilnej. Umożliwia to wprowadzenie strefy zakazu lotów wojskowych nad Libią i do użycia siły przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego w obronie ludności cywilnej.

 

Tymczasem biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR) informuje, że z Libii uciekło już 300 tys. ludzi i i exodus wciąż trwa. Martwi się też, że po zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Libią nasilą się działania sił Muammara Kadafiego.

Strumień uchodźców z Libii jest stały i wynosi ok. 1500-2000 ludzi, którzy codziennie przedostają się przez granice - powiedziała rzeczniczka UNHCR Melissa Fleming.

Jak powiedział rzecznik biura UNHCR Rupert Colville, organizacja martwi się, że odwetowe działania prorządowych sił przeciwko Libijczykom mogą nasilić się po ogłoszeniu Libii przez światowe mocarstwa strefą zamkniętą dla lotów.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w nocy z czwartku na piątek uchwaliła rezolucję zezwalającą na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Libią oraz ochronę ludności cywilnej Libii "wszelkimi środkami". Decyzja ta najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin doprowadzi do operacji lotnictwa Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

Specjaliści ds. migracji podają, że ponad 50 tys. migrujących robotników, którzy po ucieczce z Libii przebywali w obozach koło granicy z Tunezją i Egipcie, wraca do domów.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama