Nowy numer 44/2020 Archiwum

Życie ofiarowuję za diecezję

- Moje życie jest w rękach Boga i ofiarowuję je za diecezję - powiedział brazylijski biskup José González Alonso, w odpowiedzi na skierowane pod jego adresem groźby utraty życia.

José González Alonso jest biskupem diecezji Cajazeiras w stanie Paraíba na północy Brazylii. To kolejny hierarcha brazylijski, którego spotykają pogróżki – jednym z nich jest bp Erwin Kräutler z prałatury terytorialnej Xingu, również na północy kraju, prześladowany za obronę Indian i środowiska naturalnego. Na razie nie wiadomo, kto jest autorem gróźb wobec ordynariusza Cajazeiras, podejrzewa się jednak, że mogą to być osoby z parafii, w których hierarcha wymienił duszpasterzy.

- Moje życie jest w rękach Boga i ofiarowuję je za diecezję - powiedział biskup ze łzami w oczach 15 marca na konferencji prasowej w stolicy diecezji z okazji rozpoczęcia wielkopostnej Kampanii Braterstwa. W odczytanym i podpisanym przez siebie liście wyjaśnił, że od trzech lat jako biskup diecezjalny podejmuje "wewnątrzkościelne środki dyscyplinarne zgodnie z prawem kanonicznym i porządkiem prawnym Kościoła". - Od tamtej chwili biskup i inne osoby otrzymują telefony, maile, sms-y od nieznanych osób, oczerniających duchowieństwo i kleryków, stosujących przy tym słownictwo agresywne, pozbawione szacunku, a nawet uciekających się do pornografii. W końcu zaczęły napływać wszelkiego rodzaju groźby, w tym również śmierci konkretnych osób i wspólnot. Zaczął tworzyć się klimat terroru i szantażu w celu wymuszenia - napisał bp Gomzáalez Alonso.

Pochodzący z Hiszpanii 70-letni hierarcha wyjaśnił, że o zaistniałych wydarzeniach powiadomiono właściwe władze w celu wykrycia autorów pogróżek i pociągnięcia ich do odpowiedzialności. - Diecezja domaga się od władz podjęcia odpowiednich działań prawnych – podkreśla w liście.

Bp González Alonso stwierdził, że Kościół w Cajazeiras "wierzy i ufa miłosierdziu i sprawiedliwości Bożej, modli się o nawrócenie i pojednanie wszystkich, aby znów zapanowała prawda, aby naprawić wyrządzone zło oraz aby można było kroczyć z wiarą, nadzieją i miłością ku obchodom setnej rocznicy powstania diecezji" w 2014 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama