Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Sam na sam ze sobą

Pokochanie siebie jest zdumiewającym odkryciem, że Chrystus jest w tym, co we mnie najsłabsze, odrzucone i najbardziej bezbronne.

„Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”.

Przed dwoma tysiącami lat Jezus zdradził cel wszelkich psychoterapii: wskazał na konieczność nie tylko spotkania z sobą samym i zaakceptowania siebie, ale pokochania tego, kim jestem. „Bez tego doświadczenia nie będziesz w stanie kochać innych” – podpowiadał.

I to okazuje się najtrudniejsze. Spotkanie się z własnymi traumami i pokochanie siebie jest zdumiewającym odkryciem, że Chrystus jest w tym, co we mnie najsłabsze, odrzucone, najbardziej bezbronne. Jego moc doskonali się w mojej słabości. To punkt wyjścia.

Myślę, że to również źródło hejtu, jaki zalewa internet. Jest on przecież konsekwencją naszych rozczarowań, wskazaniem palcem na innych, wznoszeniem warowni i rodzajem „Książki skarg i zażaleń”. Jak prawdziwe jest stwierdzenie Tomasza à Kempis: „Jaki kto jest wewnątrz, taki widzi świat zewnętrzny”, które jest echem słów Mesjasza: „Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”, „Całe to zło”.

„Nie mogę odnaleźć Boga w sobie ani siebie w Nim, jeśli nie zdobędę się na odważne spojrzenie w twarz temu, kim rzeczywiście jestem, z całą moją słabością i nie przyjmę innych takimi, jacy są, z wszystkimi ich ograniczeniami” – notował Thomas Merton w książce „Nikt nie jest samotną wyspą”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się