Nowy numer 42/2020 Archiwum

Archanioł gra na gitarze

To najbardziej porywająca, rozpędzona i pełna ognia płyta Jordiego Savalla.

Artysta okrzyknięty geniuszem z Katalonii od lat odkurza zapomniane muzyczne manuskrypty. Krąży po świecie z violą da gamba pod pachą. Tym razem zabiera nas do Meksyku, do spalonego słońcem Nowego Świata, gdzie nawet archanioły grają na gitarach. Ktoś, kto usłyszałby fragmenty albumu „El Nuevo Mundo” mógłby przypuszczać, że to nie nowy projekt Savalla, ale ilustracja dźwiękowa podróżniczego cyklu programów Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat”.

Po orientalnych brzmieniach Stambułu i tyglu kultur niespokojnego Miasta Pokoju Savall – kompozytor, interpretator muzyki renesansu i baroku, współtwórca i dyrygent słynnego zespołu Hesperion XXI zabiera nas do serca Meksyku. Wówczas kataloński artysta próbował opisać muzyką ducha przeludnionych miast synagog i wysokich meczetów, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem, a chrześcijaństwo z islamem, teraz pokazuje co stało się, gdy barokowe ekstrawagancje Europy przekroczyły ocean.

Po spotkaniu tradycji muzycznych Nowego Świata, repertuar europejskiego baroku wzbogacił się o nowe kolory i rytmy. Do nagrania płyty Jordi Savall zaprosił wielu meksykańskich muzycznych wirtuozów. Pierwsze skrzypce na krążku grają… gitary. Efekt? Porywająca muzyka brzmiąca w świątyniach, w których ludzie padają na kolana przed cudowną Madonną z Guadalupe. „Nowy Świat” to nie odgrzewany kotlet, ale pierwszy nowy projekt sygnowany w tym roku nazwą wytwórni Alia Vox.

Czy doczekamy się czasów, że Savall opisze „polskiego ducha”? Montserrat Figueras śpiewająca: „Kiedy ranne wstają zorze”? Muzyczne małżeństwo odwiedza Polskę coraz częściej. A nuż połkną haczyk?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także