GN 43/2020 Archiwum

Święci z komiksu

Komiks o męczennikach? Dlaczego nie. Po lekturze „Piątki” chcemy się dowiedzieć czegoś więcej o młodych bohaterach.

Lata 30. XX wieku. Chłopaki grają w piłkę pod salezjańskim oratorium przy ul. Wronieckiej 9 w Poznaniu. Nagle słychać brzęk tłuczonego szkła. To już trzecie okno w tym miesiącu. Co zrobić, żeby właściciel mieszkania się nie gniewał? Zaśpiewać mu!

Tak wchodzimy w tę historię, która nieoczekiwanie okazuje się historią świętości. Pięciu spośród tych, którzy wtedy kopali piłkę, zostanie później zaliczonych w poczet 108 Męczenników II wojny światowej. Ich dzieje przedstawia komiks Piątka, który właśnie trafia na półki księgarń. Powstał na podstawie scenariusza do filmu pod tym samym tytułem, którego realizacja ma się rozpocząć jesienią przyszłego roku. Zapewne dopiero film pokaże w pełni sylwetki pięciu błogosławionych – komiks bowiem z konieczności upraszcza historię, czyniąc ją nieco naiwną. Jednak nawet taki sposób prezentacji wywołuje w czytelniku zaciekawienie.

Z komiksu dowiadujemy się, że wychowani w salezjańskim duchu chłopcy trafiają do Narodowej Organizacji Bojowej, gdzie otrzymują pierwsze konspiracyjne zadania. Kolportują tajne materiały i zbierają informacje o rozmieszczeniu wojsk niemieckich w Poznaniu. Wydani przez agenta gestapo, działającego w ich organizacji, ponoszą męczeńską śmierć. Szósty oratorianin, Henryk Gabryel, z racji młodego wieku, nie jest wciągany w całość działań konspiracyjnych. Okazuje się to dla niego zbawienne. Po roku więzienia wychodzi na wolność, przeżywa wojnę i… staje się świadkiem świętości swoich kolegów. To właśnie dzięki niemu poznajemy wiele faktów dotyczących Piątki.

Publikację stworzyły osoby specjalizujące się w komiksach o tematyce historycznej. Mają już na swoim koncie m.in. komiksy o Katyniu i Poznańskim Czerwcu. Prace redakcyjne nad najnowszą produkcją kończyły się w czasie, gdy Polską wstrząsnęła wiadomość o katastrofie z 10 kwietnia. Autor scenariusza Artur Piotrowski postanowił zadedykować go prezydentowi i jego małżonce, Władysławowi Stasiakowi i wszystkim, którzy ponieśli śmierć w drodze do Katynia. „Oni podobnie jak PIĄTKA walczyli za Ojczyznę i Wiarę” – pisze Piotrowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także