Nowy numer 13/2024 Archiwum

Światło w ciemnej dolinie

Pozazdrościłem bohaterom książki gorliwości, ale czy jestem gotowy przejść przez ciemną dolinę, przez którą oni przeszli?

Ta książka jest dowodem na to, że najlepsze historie pisze samo życie. A właściwie Pan Bóg, który przygotowuje dla swoich bohaterów zaskakujące scenariusze. „Gdy ma się jedno, dwójkę dzieci, to jeszcze można mieć jakąś złudną nadzieję, że się zapewni im jakąś przyszłość. Że się na nie »zapracuje«. Ale przy ósemce? (…) To ustawia bardzo pokornie wobec Boga” – mówią Lucyna i Ryszard Montusiewiczowie. Tej pokory uczą się wszyscy rozmówcy Marcina Jakimowicza.

Jego Wyjście awaryjne jest zbiorem wywiadów publikowanych na łamach „Gościa”. Teksty zebrane w jednym miejscu z jeszcze większą mocą przekonują, że Bóg naprawdę działa. Choć najczęściej w sposób bardzo odległy od naszych planów. W przeciwnym razie kto chciałby się nawrócić? „Nawrócenia są tylko z przymusu – twierdzi o. Wojciech Ziółek. – Jak masz nóż na gardle, to trudno pokręcić głową i powiedzieć »nie«, bo sam sobie poderżniesz gardło”.

Marcin wybiera do wywiadów postaci nietuzinkowe. Niespokojnie poszukujące Boga, wrażliwe. A ponieważ sam posiada te cechy, z łatwością znajduje ze swoimi rozmówcami wspólny język. Czytając tę książkę, chwilami zazdrościłem jej bohaterom gorliwości. Choć zaraz rodziło się pytanie: czy jestem gotowy przejść przez ciemną dolinę, przez którą oni przeszli lub ciągle przechodzą? Nie jestem. Pocieszam się, że żaden z nich nie był. I że to Bóg ich prowadzi. To jest właśnie wyjście awaryjne. Jedyne wyjście dla mnie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego