Nowy numer 17/2024 Archiwum

73 minuty w Stambule

Najnowszy krążek Savalla jest próbą wniknięcia w ducha przeludnionego, pulsującego muzyką miasta wysokich meczetów. Wschód od Zachodu dzieli niewielka cieśnina.

Turecka stolica przeżywa medialny renesans. Andrzej Stasiuk, zapuszczający się dotąd w deltę Dunaju czy w dzikie, nieokiełznane Bałkany, już w drugiej swej książce gna do stolicy Turcji. Literacki przewodnik Orhana Pamuka znika ze sklepowych półek. Najnowszy krążek Savalla jest próbą wniknięcia w ducha tego przeludnionego, pulsującego muzyką rozpędzonego miasta wysokich meczetów.

To starannie opracowane wydawnictwo podobne do znakomitego albumu „Jerusalem”, który był muzyczną próbą opisania rozpalonego słońcem Miasta Pokoju. Jordi Savall to okrzyknięty muzycznym geniuszem kompozytor z Katalonii, interpretator muzyki renesansu i baroku, współtwórca i dyrygent słynnego zespołu Hesperion XXI. Od lat odkurza zapomniane muzyczne manuskrypty.

Tym razem wziął na warsztat siedemnastowieczną muzykę turecką, sefardyjską i ormiańską. Jak zwykle u Savalla Zachód spotyka się ze Wschodem, Europa z Azją, islam z chrześcijaństwem. Źródłem muzycznych poszukiwań Katalończyka jest „Księga nauki o muzyce” Dymitra Kantemira (1673–1723) – mołdawskiego hospodara, humanisty i naukowca, kompozytora i teoretyka muzyki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza